Güncel

HDK “Taksim Yasağı”na Karşı Taksime Çağırıyor!

İstanbul: İstanbul HDK, AKP hükümetinin Taksim’de basın açıklaması, miting yasağını protesto etmek için 12 Mayıs’ta Taksim Meydanı’na sosyal medya üzerinden yapılan çağrıya destek verdi.

Son üç yıldır hükümetin Taksim ve çevresi üzerindeki hesaplarını biliyoruz. Tarlabaşı ve Emek Sineması derken bugün Taksim Meydanı’nı da emekçiye, toplumsal muhalefete, sanata ve özgür düşünceye kapatmak için var olan bütün gücünü kullanıyor.

 
Geçtiğimiz 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı Emekçilere kapatılmıştı. Sendikalar, toplumsal muhalefet örgütleri ve çeşitli halk kesiminin
 
1 Mayıs’ta Taksim ısrarına rağmen, gün boyu meydan ablukaya alındı ve on binlerce insan polis şiddetine mağruz kaldı. 1 Mayıs sonrasında başbakanın yaptığı açıklamalar önümüzdeki 1 Mayıs’lar ve mitinglerde, eylem ve yürüyüşlerde şehrin göbeğinden, tarihinden ve sakinlerinden izole edilmiş yeni “miting alanlarını” gösteriyordu.
Bu aynı zamanda emekçilerin, halkların, toplum vicdanının Taksim Meydanı’ndan kovulması anlamına geliyordu; bizleri halktan, tarihten ve bizim olan meydanımızdan koparıp şehrin dışına atmak istiyorlardı.
Zira 1 Mayıs sonrası yapılmak istenen yürüyüşlerde yaşanan polis müdahalesi, gazlar, coplar ve tazyikli sular bu kararın en somut halini ifade etmektedir.” denilen açıklamada Taksim Meydanı’nın başta işçi sınıfı olmak üzere, tüm toplumsal kesimlerin, sanatın ve özgürlüğün meydanı olduğu dile getirilerek, tüm baskılara, yasaklara ve kısıtlamalara karşılık “Taksim bizimdir!” demek için 12 Mayıs’ta hep birlikte Taksim’de buluşulacağı, emekten, haktan, eşitlikten ve özgürlükten yana olan herkesin 12 Mayıs’ta Taksim’de olması gerektiği dile getirildi.

Çağrıya göre, eylem saat 14.00’te İstiklal Caddesi’ne çıkan sokaklarda toplanılarak alkışlarla caddeye çıkmak şeklinde gerçekleştirilecek.
 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu