Manşet

HDK ve SDK’den 24 Nisan açıklaması

H. Merkezi: 1 milyon üzerinde insanın katledildiği, milyonlarcasının ise mallarına el koyulup, sürgün edildiği Ermeni Soykırımı’nın 98. yılında HDK ve SDK birer açıklama yaptı.

HDK yaptığı açıklamada “Resmen özür dilenmesi, sürgün edilenlerin ailelerine ülkeye dönüş ve yurttaşlık hakkı verilmesi ve Türkiye-Ermenistan sınırının açılması atılması gereken ilk adımlardır” derken; SDK de “Soykırım kurbanlarının anılarına, mağdur halkların yaşam hakkına saygı için adalet istiyoruz! Türkiye Cumhuriyeti devletinin 1915 soykırımını tanımasını talep ediyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

 

“Bu pervasızlığı kabul etmiyoruz”

24 Nisan günü Ermeni aydınların tutuklanmasıyla başlayan ve Ermeni halkından 1 milyonu aşkın insanın katledildiği ve milyonlarca insanın da varına-yoğuna el konularak sürgüne gönderildiği 1915 Ermeni soykırımının 98. yılında Soykırım Karşıtları Derneği (SKD) bir açıklama gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhuriyeti devletini sevk ve idare eden yöneticilerimizin, toplumumuzun geleceğini, tarihi gerçeklerin inkârı üzerine, yalanın ve soykırım mağduru halklara (Ermeni, Asuri-Süryani, Helen-Pontoslu Helen, Ezidi) karşı uydurulmuş iftiralar üzerine inşa etme hakkına sahip olmadıkları inancındayız” diyen SKD, “Bizler, insanlığa meydan okuyan bu pervasızlığı asla kabul etmiyoruz” diyerek bu duruma tepki gösterdi.

 

“1915 Soykırımını kabul edin!”

TC vatandaşları ne yazık ki, henüz böylesi bir insani görevi yerine getirecek kadar uygar ve medeni cesaret sahibi ne bir cumhurbaşkanı, ne de bir başbakan tarafından temsil edilmektedirler. Hiç şüphesiz tarihi soykırım gerçeği inkârının sebep olduğu bu durum, hepimiz için bir utanç kaynağıdır. Bundan elbette ki, en çok utanması gereken soykırımcı devlet politikasının birer tutsağı, ya da gözü kara komutanı durumundaki devlet temsilcilerimizdir” diyen SKD, taleplerini şöyle sıraladı:

Türkiye toplumunun yüz karası soykırımın inkârına, mağdur halklara her gün yeniden üretilen kin ve nefrete son verin!

98 yıldır sürmekte olan sürmekte olan ve TC devletinin meşruiyet zeminini ortadan kaldıran soykırım politikasına son verin!

1915 Soykırımını kabul edin!

Tıpkı Federal Almanya örneğinde olduğu gibi soykırım yarsını sarma onurlu görevini kabul edin ve biz vatandaşlarınızı inkârın utancından kurtarın!

Kürt halkını ve Alevi inancına mensup halkların hak ve özgürlüklerini ana yasal garanti altına alarak soykırım hedefi olmalarına son verin!

TC devleti çatısı altındaki azınlık hakların haklarını anayasal garanti altına alın!

Her yıl gündemde olan devlet terörünün, pogromların sebep olduğu gerilime gayri insani ortama son verin!

 

hdk ermeni aciklama“Toplumsal hafızayı yok etme çabaları tutmadı”

Konu ile ilgili bir başka açıklama da Halkların Demokratik Kongresi (HDK)’den geldi. Büyük insanlık dramının 98. yılındayız. 1915 ve sonrasında yaşananlarla yüzleşmek, bebekten katil yaratan karanlığı da sorgulamak demektir” diyen HDK, açıklamasını “O nedenle 1915’le başlayan süreçle samimi bir yüzleşme ve hesaplaşma için üstümüze düşeni yapmaya çalışıyoruz” sözleriyle sürdürdü.

Anadolu’nun kadim halklarından Ermenilerin yaşadıkları ‘büyük felaket’i, soykırımı devletçi ve ırkçı-milliyetçi zihniyet uzun yıllar bastırarak unutturmaya çalıştı” diyerek TC’nin politiklarına tepki gösteren HDK, “Ama bu inkar siyaseti, toplumsal hafıza kaybı yaratma çabaları tutmadı. Artık her geçen gün daha fazla insan geçmişi öğreniyor, onunla yüzleşiyor ve unutulmaması için tarihsel gerçekleri çocuklarıyla ve toplumla paylaşıyor” dedi.

Resmen özür dilenmesi, sürgün edilenlerin ailelerine ülkeye dönüş ve yurttaşlık hakkı verilmesi ve Türkiye-Ermenistan sınırının açılması atılması gereken ilk adımlardır” diyerek taleplerini dile getiren HDK, açıklamasını, “Geçmişimizle yüzleşerek geleceğe bakıyoruz. O süreçte yaşamını yitirenleri hüzünle anıyoruz” şeklinde sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu