Güncel

HDK’dan Zorunlu Nurtepe Açıklaması

H.Merkezi:  Halkların Demokratik Kongresi (HDK) geçtiğimiz günlerde Nurtepe’de Halk Cephesi’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş için açılan standa saldırısı sonucu alev alan ve mahallelere sıçrayan olaylarla ilgili bir açıklama yayınladı.

HDK yayınladığı açıklama ile, olayların sonlandırılması için başlatılan görüşmeleri sürdüreceğini belirterek, seçim çalışmalarını sürdüreceğini ifade etti.

HDP’nın açıklamasının tam metni ise şöyle:

Bilindiği gibi son günlerde, HDK bileşenleri olarak bizlerin de adının geçtiği, hiç tasvip etmediğimiz bir biçimde yaşanan olaylarla ilgili olarak; siyaset yasakçı tutum ve gerilimli ortama son vermek üzere çeşitli platformlarda görüşmeler sürdürülmektedir.

 

Bugün Alevi dernekleri ve federasyonları aracılığıyla yapılan görüşmede de en başından beri savunduğumuz gibi gerilimi tırmandıracak herhangi bir eylem ve pratik içinde olmayacağımızı tekrarladık.

 

Bundan sonra da HDK bileşenleri olarak, hiçbir şiddet olayının tarafı olacak bir pratiğe girmeyeceğimizi, bu tür eylemlerin içinde yer alan şahısların HDK’yi temsil etmeyeceğini belirtiyoruz.

 

Bu vesileyle sol, sosyalist parti ve Alevi dernekleri federasyonlarıyla genişletilerek başlatılan görüşmeleri sürdüreceğimizi de ilan ediyoruz.

 

Seçimlere çok az zaman kalmış bulunan bu günlerde HDK bileşenleri bütün enerji ve gücünü seçim çalışmalarına kanalize edecektir. Bütün bileşenlerimizin aynı sağduyulu anlayışla seçim çalışmalarını yürüteceklerine olan inancımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu