Kültür&Sanat

HDK’den “kardeşlik şöleni”

İstanbul: Halkların Demokratik Kongresi Şişli Meclisi, Okmeydanı’nda “kardeşlik şöleni düzenledi.

Tunay Bozyiğit, Serhad Raşa ve Koma Gulen Xerzan’ın sahne aldığı etkinlik, Sibel Yalçın Parkı’nda yüzlerce kişiyi bir araya getirdi. Kürt kadınların çoğunlukla yöresel kıyafetleri ile katıldığı şölende sık sık “Bijî HDK”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Şehid namirin” sloganları atıldı.

Etkinlikte ilk olarak Tunay Bozyiğit ve Serhad Raşa sahne aldı.

Konserin ardından ilk konuşmayı HDK Şişli Meclisi’nden Fırat Eryılmaz yaptı. Eryılmaz, “İçinden gelmiş olduğumuz topraklarda savaşlarda, zulümler, katliamlar, faili meçhuller insanlık tarihi kadar eskidir. Ve o tarih, kendi içinden birçok padişahlar, sultanlar çıkarmıştır. Ve yine bilinir ki, halkların özgürlük mücadelesi ve emekçilerin direnişi de bir o kadar eskidir. Bizim tarihimizde içinden Kawalar, Bedrettinler, Kemal Pirler, Mazlumlar, Mahirler, İbolar, Denizler ve Sibel Yalçınlar yaratmıştır” dedi.

Devrim ve demokrasi şehitleri için yapılan saygı duruşunun ardından “Bir kuşağın çocuklarının adı Deniz, Mahir, İbo oldu, Mazlum oldu. Bu halk çocuklarına onların adını vererek yaşattı” diyen BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel birer konuşma yaptılar.

Sahneye son olarak Koma Gulen Xerzan çıktı. Söylediği Kürtçe uzun havalarla insanı Kürt coğrafyasına yolculuğa çıkaran Koma Gulen Xerzan’ın söylediği türküler eşliğinde çekilen coşkulu halaylarla şölen son buldu.

 

Şölenden Notlar:

* Şölende kadına yönelik şiddetten, Kürt halkına yönelik baskılara karşı asılan çeşitli pankartlarla HDK’nin geniş bir kesime hitap ettiği anlaşılıyordu.

* 6 Mayıs’ta idam edilişlerinin 40. yılı dolan Denizlerin resimleri Sibel Yalçın Parkı’nın çeşitli bölgelerine asılmıştı.

* Üzerinde PKK komutanlarından Agit’in, Zilan’ın, Haki’nin, Amed zindanlarında meşale olan Dörtler’den Şeref Anyık ve komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın resminin olduğu “Devrimci Halk İnisiyatifi” imzalı pankart dikkat çekiciydi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu