Güncel

HDK’li gençlerden açlık grevleri için kitlesel yürüyüş.

 

Sultangazi HDK Gençlik Meclisi, açlık grevlerine dikkat çekmek için kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Eski karakolda bir araya gelen kitle eylem öncesi bir halka oluşturup saatlerce halaylar çekti, türküler ve marşlar söyledi. Daha sonra “sessizlik ölüm getirir hücrede tek başına dışarda milyonlarla açlık grevine giren tutsaklarımızı selamlıyoruz” yazılı pankartın arkasında Tutukluların taleplerinin karşılanmasını ve ölümlerin durdurulmasını haykırarak yürüyüşe geçti. Eylemde sık sık Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “İçerde dışarda hücreleri parçala “  sloganları atıldı.

Eski karakol durağında toplanan yüzlerce kişi, Gazi Cemevi’nin önüne yürüdü. Burada yapılan açıklamada, “40. gününe varan açlık grevindeki tutukluların ölümün eşiğine geldiği” belirtildi, “40. gündür barış için açlığa yatanlar girişimlerine bir sonuç bekliyorlar. Bedenlerini eritmek pahasına barışı dileyenlerin taleplerine devletten bir cevap yok. Medya ise her zaman olduğu gibi hiçbir şey yokmuş gibi yapmaya devam ediyor” denildi.

Tutukluların taleplerinin kabul edilmesi istenen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “On binler içeride dışarıda her türlü savaşa karşı kendi deyimleriyle ‘bedenlerini eritirlerken’ hükümet barış için görüşme yapmaktan korkuyor. Bizler HDK Gençliği olarak bu duruma sessiz kalmayacağız. Sizleri de bu duruma sessiz kalmamaya, sesimize ses gücümüze güç katmaya davet ediyoruz.

Eyleme Demokratik Haklar Federasyonu, Halkevleri, Mücadele Birliği ve TKP de destek verdi.

Bizlerde zindanlarda bulunan açlık grevine giren siper yoldaşlarımız ve destek için 3 günlük açlık grevine giren yoldaşlarımızın alanlarda sesini yükseltmeye devem edeceğiz.  Açlık grevine giren tutsakları, yoldaşlarımızı selamlıyoruz.

Gazi Partizan

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu