GüncelKültür&Sanat

HDK’nin Asimilasyon ve Sansüre karşı yapacağı açıklama yasaklandı

HDK Kültür Sanat Komisyonu'nun bugün Avcılar'da yapacağı "Kültürel Asimilasyona ve Sansüre Karşı Sokaktayız!" açıklaması yasaklandı. HDK basın metnini Kürtçe ve Türkçe olarak kamuoyu ile paylaştı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kültür Sanat Komisyonu tarafından yapılacak olan “Kültürel Asimilasyona ve Sansüre Karşı Sokaktayız!” açıklaması kaymakamlık tarafından pandemi bahane gösterilerek yasaklandı. Aynı dönemde AKP’nin il kongreleri “labaleb” dolu salonlarda gerçekleştirilirken HDK’nin basın açıklaması pandemi bahanesiyle engellendi.

HDK Kültür Sanat Komisyonu, “24 Şubat Çarşamba günü Avcılar Deprem Anıtı önünde gerçekleştirmek istediğimiz basın açıklamamız ve sokak etkinliğimiz kaymakamlığın yasaklama kararı gerekçe gösterilerek engellendi.” dedi.

Pandemiyi bir bahane olarak gösterildiğine dikkat çeken HDK, kolluk baskısı ile engellenen açıklamanın Kürtçe ve Türkçe metinlerini basın ile paylaştı.

HDK İstanbul Kültür Sanat Komisyonu, HDP İstanbul Kültür Sanat Komisyonu, HDK İstanbul Gençlik Meclisi ve HDP İstanbul Gençlik Meclisi imzalarının bulunduğu açıklamada şunlar kaydedildi:

‘Tekçi anlayışın temel politikası, asimilasyon ve sansür’

“Sansür ve kültürel asimilasyon tekçi anlayışın temel politikasıdır. Tekçi anlayışa karşı mücadele ise; toplumsal barışı sağlamak adına gösterilebilecek en somut çabadır. Bu çabanın parçalarından biri olarak sansür duvarını yıkmak, kültürel asimilasyona karşı durmak için bir aradayız.

Gelin hayata geçirilmekte geç kalınmış temel başlangıçlar için mücadelemizi büyütelim. Aynı coğrafyada yaşayan tüm halkların, kültürlerin, inançların ve inançsızların; özgür ve yeni yaşam arzusunun sesini yükseltelim.

Anadilinde kültürel üretimler açığa çıkartma, anadilinde bilimsel çalışmalar yapma, anadilinde eğitim alma, anadilinde üretme hakkının; eşitlik ve adaletle kopmaz bağları olduğunu birlikte dillendirelim.”

‘Ermeni ve Süryanilere ait mezarlar yok ediliyor’

Yapılan açıklamada, bu topraklarda farklı inanç ve kültürlere karşı asimilasyonun bir devlet politikası olduğuna dikkat çekilerek şunlar ifade edildi:

“Ermeni ve Süryanilere ait mezarlıkların, okulların, kiliselerin büyük bir kısmını yok etmiş, yok edemediğini gasp etmiş; Cemevlerini yok saymış, Kürtçe olan şehir adlarını değiştirmiştir. Bir bütünen kültürel hafızayı yok edip yozlaşmayı hedeflemiştir. Devletin her kademesinde yapılan fişlemeler, ders kitaplarındaki hakaret ve nefret söylemleri, okullar ve inanç merkezlerinin üzerindeki tahakküm, ‘tekçi’ ve baskıcı devlet anlayışının en açık göstergeleri olmuştur.”

Kültürel hafızayı yok etmek kültürel soykırımdır

Yapılan açıklama:

“Dünya tarihindeki örneklerden biliyoruz ki, kültürel hafızayı yok etmek kültürel soykırımdır, bir insanlık suçudur. Öncelikle bu suçları kabullenmek ve hakikatlerle yüzleşmek toplumsal barışın inşasında taşları yerine oturtacaktır. Eşit, adil, özgür bir geleceği kurabilmek de ancak böyle mümkün olacaktır.

Asimilasyonla, inkar ve imha politikalarıyla halkları hedef alan; sansür yoluyla sanatı devasa kafeslere sıkıştırmaya çalışan anlayışın karşısında yine kültür ve sanatla direneceğiz. Üretimlerimiz ve değerlerimiz yaratılmaya çalışılan korku duvarlarını, baskı ve saldırıları her daim bertaraf edecektir.” ifadeleriyle sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu