Güncel

İHD’nin hasta tutsaklar eylemleri devam ediyor

 

H. Merkezi: İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube’nin hasta tutsaklar soruna dikkat çekmek için birçok hapishane önünde yaptığı basın açıklamalarıyla başlayan etkinlik süreci Ankara’da devam ediyor.

İHD İstanbul Şube’nin diğer hapishanelerdeki eylemlerin ardından Ankara’ya gelmesiyle Sincan Hapishanesi önünde konuya dair İHD öncülüğünde ve çeşitli ilerici kurumların desteğiyle 24 Haziran günü bir eylem gerçekleştirilmişti.

Bugün de katliamlar tarihinde önemli bir yeri olan Ulucanlar Hapishanesi önünde, tutsak ailelerinin de katılımıyla bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

 

“Ulucanlar utanç merkezi olsun!”

Açıklamada Ulucanlar Hapishanesi’nin bir kültür-sanat merkezi değil, “utanç merkezi” olması gerektiği belirtilerek “Duvarlarından kan sızan bu binada on siyasi mahpusun devletçe önceden düşünerek ve planlayarak katledildiğini hiçbir zaman unutmayacağız ve unutturmayacağız” denildi.

Eylemde “Devletin katliamcı geleneği Ulucanlardan F tipine sürüyor” ve 26 Eylül 1999’da Ulucanlar Cezaevi’ne gerçekleştirilen operasyon sonucu yaşamını yitirenlerin isimlerinin yazılı olduğu pankartlar açıldı.

Ayrıca yazar Temel Demirer ve katliam sırasında hapishanede olan Fatime Alkan da bir konuşma gerçekleştirdi.

Ayrıca İHD tarafından eylemin süreceği günler boyunca Yüksel Caddesi’nde stant açılacak.

Konuyla ilgili yarın saat 12.00’de Yüksel Caddesi’nde buluşulup TBMM’ye yürünecek. İHD üyeleri ve ailelerden oluşan heyet hasta tutsaklara dair mecliste görüşmeler gerçekleştirecek ve bu süre zarfı içerisinde de meclis önünde oturma eylemi yapılacak. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu