Güncel

HDP/HDK’nin açıklama yapmasına izin verilmedi

İstanbul: HDK/HDP İstanbul Gençlik Meclisi, kalekol, karakol ve baraj yapımlarına, faşist saldırılara karşı Tünel’de toplanarak basın açıklaması ardından yürüyüş gerçekleştirecekti ama polis “güvenlik” ve sivil faşistlerin sokak aralarında toplandıkları yönünde ihbar aldıkları gibi çeşitli gerekçeler öne sürerek kitlenin toplanmasına izin vermedi.

Saat 19.00’da başlayacak yürüyüş ve basın açıklaması öncesi HDK/HDP bileşenleri toplanmadan çok sayıda sivil ve çevik polis tarafından dağıtıldı. Basına açıklama yapılması için konuşmak isteyen HDK’li bir kişi, Anayasal haklarını kullanmak istediklerini buna engel olunmaması gerektiğini söyledi.  Sivil polisler konuşma yapan kişiyi ve saldırı sonrası bir araya gelen kitleden iki kişiyi Tünel girişinde gözaltına aldı. Gözaltına alınan Ali Cemgil Kişin, Ebubekir Budak, Hayrettin Bulan’ın Kasımpaşa Karakolu’na götürüldüğü öğrenildi.

Polis dağılmamakta ısrar eden ve “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganlarını atan kitleyi polis ara sokaklardan Galata Kulesine kadar sürükledi. Basının da görüntü almasına engellemeye çalışan polis, kitle ile birlikte basını da yitme suretiyle alandan uzaklaştırmak istedi. Açıklama yapılası koşunun ortadan kalkmasıyla HDP/HDK kitlesi dağıldı, eylem sonlandırıldı. 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu