Güncel

HDP grup toplantısını Lice’de yaptı.

 

Amed: Lice’de askerin üzerlerine ateş açarak katlettiği Ramazan Baran’ın ve Baki Akdemir’in ölümlerini protesto etmek için, HDP heyeti Lice’de Baran’ın ve Akdemir’in katledildiği yerde grup toplantısını gerçekleştirdi.

Grup toplansın da konuşan HDP Eş başkanı Sebahat Tuncel ‘’ Parlamentodaki grup toplantısını iptal ettik ve halk direnişinin olduğu yerde grup toplantımızı yapmaya geldik. Biz HDP olarak kendi sorumluluğumuzu biliyoruz ve eylemin yerine geldiğini düşünüyoruz, hükümet bir yandan barış süreci diyor diğer yerden savaş politikaları yürütüyor. Şimdi sıra hükümette ve bizdedir.’’ dedi.

 

AKP’nin samimiyetsizliği

Daha sonra barışın gerçekleşmesi için gerekli iradenin gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Tuncel AKP Hükümetinin samimiyetsizliğini eleştirerek ‘’ Neden hala karakollar yapılıyor. Paris katliamı oldu. Gewer’de 3 insanımız katledildi, Diyarbakır’da on gerilla katledildi, Lice’de Medeni Yıldırım, Gezi’de yine 8 insanımız öldürüldü, birkaç gün önce burada 2 insanımız katledildi, dün akşam Siirt’te barış isteyen insanlar öldürüldü ‘’ dedi.

Sebahat Tuncel den sonra açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü ise Lice’de yapılan katliamın unutulmaması gerektiğini vurgularken burada sivil halka ateş açıldı ve öldürüldüğünü belirterek, batıdaki halkı duyarlı olmaya çağırdı.

Daha sonra Kürkçü, Halkın 300 asker alan kalekollarla gelmeyin”, “bir yıldır kalekol yapmayın” diyor. Bunu anlamak çok mu zor? Kalekol halka karşı değil deniliyor. Burası sınır mı? PKK’ye karşı mı? PKK ile barış yapıyorsanız, onlar birliklerini çekiyorken, siz niye halkın bağrına kalekolları sokuyorsunuz.” diyerek, çözümsüzlükte ısrar eden devlet zihniyeti teşhir etti. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu