Kadın

HDP Kadın Meclisi: Haddinizi bilin ve kirli eril dilinizi çekin kadınların üzerinden!

Polis ve Bahçeli'nin hadsiz sözlerine ilişkin açıklama yapan HDP Kadın Meclisi, "Tecavüzcülerle resim çektirmekte beis görmeyen zihniyetin yönetimindeki bir kurum, önce kendi bozuk siciline baksın" dedi

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Meral Danış Beştaş’a yönelik sözleri ve Emniyet’in Pervin Buldan’ı hedef gösteren açıklamalarına cevap veren HDP Kadın Meclisi, “Emniyet Genel Müdürlüğü haddini ve görevini aşarak bir siyasi lideri, Eş Genel Başkanımız Sayın Pervin Buldan’ı hedef alarak açıklama adı altında bir saldırı gerçekleştirmiştir. Yine, MHP Genel Başkanı, Meclis’e talimat verir şekilde Grup Başkanvekilimiz Meral Danış Beştaş’a saldırılarda bulunmuştur” dedi.

Bu açıklamaları yapan zihniyetin kadın düşmanlığını teyit eden zihniyet olduğu vurgulanan açıklama şöyle devam ettirildi:

“Kadın düşmanı olduğunu bir kez daha göstermiştir”

“Eş Genel Başkanımız günlerdir basında ve kamuoyunda yer alan kadınların beyanı başta olmak üzere, kadın kurumlarının, avukatların dile getirdiği gerçekleri bir kez daha grup toplantısında belirtmiştir. Bizler bir kez daha kadınların, kurumların beyanlarını kamuoyu ile paylaşma gereği duyuyoruz. Kadınların yaşam güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilmeyle birlikte şiddet gören kadınların başvuruları titizlikle incelenmemekte, başvurular karakollar, mahkemeler tarafından reddedilmektedir. Kadınlar bizatihi kolluk güçleri tarafından caydırılmaya çalışılmakta ve şiddet gördüğü ortama geri gönderilmektedir. Kadına yönelik şiddetle mücadele etmek yerine haddini ve sınırını aşan bir şekilde Eş Genel Başkanımızı hedef alacak açıklamalar yapan bir kurum Emniyet Genel Müdürlüğü değil olsa olsa Emniyet Partisi olur. Emniyet, bir siyasi lidere, kadın eşbaşkana, kadın siyasetçiye seviyesizce, terbiyesizce saldırarak, kadın düşmanı olduğunu bir kez daha göstermiştir.”

AKP’nin küçük ortağı MHP’nin de kadınlara dönük düşmanca politikaları sürdürdüğü ifade edilen açıklama şöyle sonlandırıldı:

“Tecavüzcülerle resim çektirmekte beis görmeyen zihniyetin yönetimindeki bir kurum, önce kendi bozuk siciline baksın. Emniyet HDP’ye, Eş Genel Başkanımıza saldıracağına sokaktaki erkek şiddetini durdursun. Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan ömrünü kadın mücadelesine adamış, Cumartesi Annelerinin, Barış Annelerinin mücadelesinde yan yana adalet arayışından asla vazgeçmeyen biridir. Grup Başkanvekilimiz Meral Danış Beştaş, ömrünü hukuk mücadelesine adamış, AKP-MHP erkek ittifakının kadın düşmanı politikalarını Meclis kürsüsünde teşhir etmiş, buna karşı partimizin nasıl mücadele edeceğini her platformda göstermiştir.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu