Kadın

HDP Kanaltürk’e ilişkin RTÜK’e başvuruda bulundu!

H. Merkezi: Boşanmak istediği eşi Mehtap Kara’yı 43 yerinden tornavida ile yaralayan Yakup Kara’nın “Songül Kara ile Yeniden” programına çıkartılmasına ilişkin HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Av. Meral Danış Beştaş ve HDP PM üyesi Av. Pınar Akdemir, RTÜK’e başvuruda bulundu.

HDP’li kadın avukatlar tarafından RTÜK’e gönderilen dilekçede Kanaltürk’te 28 Ağustos’ta yayınlanan ve Songül Karlı’nın sunduğu “Songül Karlı ile Yeniden” programına Yakup Kara adlı şahsın katıldığı hatırlatılarak , “Söz konusu programda, programı sunan Songül Karlı eşini tornavida ile 43 yerinden yaralayan şahsın ‘beyefendi’ biri olduğunu söylemiş, programa katılan erkek konuklar da Karlı’yı ‘haklı’ bularak, ‘Gecenin 02.00’sinde eve gelen kadınla nasıl başa çıkacaksın? Gece hayatına nasıl alışır evli bir kadın, anlamıyorum. Bir yıl boyunca nasıl sabrettin? Yeniden Müslüman olmamız lazım’ ifadelerini kullanarak şahıs ve eylemi masum gösterilmeye çalışılmıştır” denildi.

Dilekçede, yayıncı sorumluluğu bulunan program sunucusu Songül Karlı’nın, bu söylemleri engellemeye çalışmak bir yana desteklediğinin altı çizildi.

Kanaltürk’te yayınlanan programın, 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un “İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesi aykırı olamaz“, “Suç işlemeyi, suçluyu ve suç örgütlerini övücü, suç tekniklerini öğretici nitelikte olamaz“, “Toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen, kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programlar içeremez“, “Şiddeti özendirici veya kanıksatıcı olamaz” ilkelerini açıkça ihlal ettiği belirtilen dilekçede “Halkların Demokratik Partisi olarak, bu yayın ilkelerinin ihlali nedeniyle Üst Kurulu’nuzca işlem yapılması hususunda gereğini bilgilerinize arz ederiz” denildi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu