Güncel

HDP Nurtepe İçin Sağduyu Çağrısında Bulundu

H.Merkezi: Halkların Demokrarik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü yayınladığı yazılı açıklama ile, dün gece Nurtepe’de Halk Cephesi’nin HDP standına saldırması ile başlayan ve diğer mahallelere de sıçrayan olaylarla ilgili sağduyu çağrısında bulundu.

Yaptığı açıklamada, “HDP, hiçbir mekanda ve alanda siyaset yasaklarının olmadığı bir Türkiye özlemine sahiptir. Özgür Demokratik Alevi Derneği’nin standına yapılan engelleme ve saldırı bu anlamda kabul edilebilir değildir” cümlelerine yer veren İstanbul İl Örgütü, seçimlere az bir vakit kala, böylesi kaos ortamlarının provakatif ortam yarattığına işaret etti.

 

Açıklamanın tam metni:

 

Halkımızı sağduyuya davet ediyoruz

İstanbul Nurtepe’de Salı gecesi yaşanan ve bugün de diğer mahallelere taşınarak sürdürülmeye çalışılan gerginlik partimiz açısından kabul edilebilir değildir.

HDP, Türkiye’nin demokratikleşmesi mücadelesini sürdürmektedir. Bu mücadelede herkes için demokrasi talebimiz, aynı zamanda herkesin özgürce siyaset yapması hedeflidir. HDP, hiçbir mekanda ve alanda siyaset yasaklarının olmadığı bir Türkiye özlemine sahiptir. Özgür Demokratik Alevi Derneği’nin standına yapılan engelleme ve saldırı bu anlamda kabul edilebilir değildir.

 Alevi toplumunun eşit yurttaş olma talepleri, siyasi iktidara ve egemen anlayışa karşı sürdürülen demokrasi ve özgürlük mücadelesinin son derece önemli bir parçasıdır. Bu anlamda HDP ve bileşenlerini, farklı halklar ve inanç grupları ile karşı karşıya getirmek, bir düşmanlaşma yaratma doğrultusundaki girişimler kabul edilebilir değildir.

HDP, barış ve kardeşlik, demokrasi ve özgürlük mücadelesini hiçbir kışkırtmaya yol vermeksizin sürdürecektir. Bugün Türkiye’nin herhangi bir yerinde yaşanacak her tür gerginlik egemen güçlere yarayacaktır.

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin son aşamasında, herhangi bir provokatif ortamın oluşmasına yol açmamak için, halkımızı, demokrasi ve barış güçlerini sağduyuya davet ediyoruz. 

HDP İstanbul İl Örgütü

30 Temmuz 2014

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu