Güncel

HDP, TC-Katar-Arabistan ilişkisini sordu

 

H. Merkezi: Meclise bir soru önergesi veren HDP, TC’nin IŞİD’in planlanmasında Sünni eksenli politikayı benimseyen Katar ve Suudi Arabistan ülkeleri ile ilişkilerini ve TC’nin bu konudaki payını sordu.

HDP Riha Milletvekili İbrahim Ayhan, Meclis’e Başbakan R. T. Erdoğan’ın yanıtlaması için verdiği soru önergesinde Suriye’nin ardından Irak’ta özellikle Şengal’de Êzidî halkına yönelik katliamlarıyla gündeme gelen IŞİD’in planlanmasında TC devletinin payını sordu.

IŞİD’in planlanmasında Sünni eksenli politikayı benimseyen Katar, Suudi Arabistan Devletlerinin önemli rol oynadığı bunda Türkiye’nin de payının olduğu çokça ifade edilmektedir” denilen önergede, “En son Katar’da gerçekleştiği iddia edilen toplantıya dair basına sızan belgeler bu iddiayı doğrular niteliktedir” vurgusu yapıldı.

 

Önergede yanıtlanması istenen sorular şu şekilde:

1- Türkiye’nin IŞİD terör örgütüne üstün teknolojik kameralar, kayıt cihazları ve bunlara medya desteği sunması karşılığında 1 milyon 375 bin doların Katar üzerinden Türkiye’ye aktarıldığı iddiaları vardır. Bu iddialar doğru mudur?

2- Hükümetiniz IŞİD’i terör örgütü olarak görmekte midir? Şayet görmüyor ise bunda politik çıkarların payı var mıdır?

3- Bir örgütün terör örgütü olarak görünmesi için hükümetiniz hangi kıstasları belirlemiştir? İŞİD terör örgütü bu kıstasları karşılamakta mıdır?

4- IŞİD’in terör örgütü olarak görünmemesinde Konsolosluk görevlilerinin ellerinde rehin olmalarının payı var mıdır?

5- Bugüne kadar IŞİD vahşetinden kurtulan kaç Yezidi Kürdü Türkiye’ye sığınmıştır?

6- Türkiye’ye gelen Yezidi Kürtleri için hükümetiniz ne tür çalışmalar yapmıştır?

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu