Güncel

HDP’li Ziya Pir’e 2 yıl hapis istemi

H. Merkezi: HDP Amed Milletvekili Ziya Pir hakkında, DİHA, Azadiya Welat ve KURDÎ-DER binasına yapılan ve 32 kişinin gözaltına alındığı polis baskını kararını veren savcıya hakaret ettiği iddiasıyla 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

HDP Amed Milletvekili Ziya Pir hakkında, KHK ile kapatılan DİHA, Azadiya Welat ve KURDÎ-DER’e yapılan baskında 32 kişinin gözaltına alınmasına protesto etmek için Özgür Gazeteciler Cemiyeti’nin(ÖGC) 2015 yılında Diyarbakır Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasındaki konuşması nedeniyle dava açıldı.

Diyarbakır 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen 2 sayfalık iddianamede, “Kamu görevlisine hakaret etmek” iddiasıyla suçlanan Pir’in, 1 yıldan 2 yıla kadar hapsi isteniyor.

İddianamede, Pir’in hakaret ettiği iddia edilen Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı Müstakim Türkyılmaz “müşteki” olarak yer aldı.

Gazetecilerin gözaltına alınmasını kınamak amacıyla ÖGC’nin 1 Ekim 2015’te Diyarbakır Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasına HDP’li vekil Pir’in de katılarak konuşma yaptığı belirtilen iddianamede, Pir’in konuşmasında sırasında bina için arama ve gazeteciler hakkında gözaltı kararı veren nöbetçi Cumhuriyet Savcısı için “Saraya soytarı adayı” diyerek hakaret ettiği iddia edildi.

Pir’in, söylediği bu sözlerle kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ettiği, sarf ettiği sözlerin mağdurun onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte olduğu savunuldu. İddianamede, soruşturma kapsamında 3 Ocak’ta Diyarbakır Adliyesi önünde gözaltına alınan Pir’in savcılıkta üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini, suçu işleme kastının olmadığına ilişkin ifadesine yer verildi.

Davanın ilk duruşması Mart ayında Diyarbakır 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlayacak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu