GüncelManşet

HDP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş

H.Merkezi:  HDP dün yaptığı bir basın toplantısı ile, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adayının Selahattin Demirtaş olduğunu açıkladı.

Neva Palas Otel’de düzenlenen basın toplantısında salona, “Halkların ve değişimin adayı Selahattin Demirtaş” yazılı pankart asıldı. Toplantıya HDP milletvekilleri ile Mardin, Van belediye başkanları ile KESK ve İHD yöneticileri de katıldı.

 Toplantının açılış konuşmasını yapan Gencay Gürsoy, Cumhurbaşkanı seçimlerinin seçim tarihi bakımından önemli bir seçim olduğuna işaret ederek, “Seçmenler elini vicdanına koyarak oy kullanırsa, Cumhurbaşkanı Demirtaş olacak” dedi. Gürsoy ardından ise HDP’nin adayının Selahattin Demirtaş olduğunu açıklayarak, Demirtaş’ı sahneye davet etti.

Alkışlar eşliğinde kürsüye gelen Demirtaş Çankaya’ya kişi olarak değil, ilkelerle çıkacaklarını ve adaylıklarının da ilkeler ile olduğunu söyledi.  

İddiamızı ortaya koymamız halk lehine kazandığımız gösteriyor” diyen Demirtaş, seçimde iki çizginin yarışacağını birisinin özgürlüklerin ve barışın çizgisi olduğunu diğerinin ise devletçi ve geleneksel çizgi olduğunu vurgularken, her iki adayın da bu çizgiden olduğunu söyledi.

Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en büyük eksikliğinin kadın adayın bulunmaması olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: “Buna karşın kadın özgürlük mücadelesini ve onun çizgisini savunan tek çizgi bizim çizgimizdir. Kadın aday olmasa da, kadın ve gençlik çizgisi bu kampanyaya damgasını vuracak”

Bizler şahsi bir hırs içinde yarışa dalmadık dalmayacağız. Bizim anlayışımızı ile birlikte artık ciddi ve korkunç devlet dönemi bitecek. Devletin gülebileceğini ve halk tarafından neşeli bir şekilde yönetilebileceğini göstermek istiyoruz. Devletin bu ikiyüzlü yönetim anlayışını bu kampanya döneminde bitirmek istiyoruz. Biz devleti, Çankaya’yı halkın hizmetine ve devletin bütün organlarıyla halkın emrine sunacak bir anlayışı taşımaya çalışacağız” diyen Demirtaş,  Türkiye’de kalıcı barışın tesisi için kim Cumhurbaşkanı olursa olsun kendilerinin çabalarını daha da aktifleştireceklerini vurguladı.

Demirtaş,, “Bize dayatılan devlet dini geleneğini biz toplumda hakim anlayış olarak kılmayacağız. Kerbela’da katledilen İmam Hüseyin’in ve aynı zamanda zindan da katledilen İmamı-ı Azam Hanefi’nin ve diğerlerini de bugünkü takipçilerinin kardeşlik içinde yaşamasını savunacağız. Demokratik laiklik ilkesinden asla taviz vermeyecek bir anlayışı savunacağız. Din adına din kullanılarak ikiyüzlü bir politikada dini kendi çıkarlarına kullananlara karşı özgürlüğü, adaleti ve insanlığı savunacağız” sözleriyle barış ve kardeşliğin önemine dikkat çekti.

Demirtaş, 69’lardan Ape Musa’ya oradan Hrant Dink’e kadar mücadele edenlerin bıraktığı bayrağı yere düşürmeyeceklerini, halkın iradesine saygı duymayanlara halkın gerçekliğini, güneş ağarmadan otobüste cama başını yaslayan işçinin sorunlarını anlatacaklarını dile getirdi.

Demirtaş, konuşmasının ardından salonda bulunanlar tarafından ayakta alkışlandı. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu