GüncelManşet

HDP’nin İstanbul Vicdan Nöbeti’ne abluka


İstanbul
: Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) İstanbul’da başlatacağı ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ de abluka altına alındı.

HDP’nin 25 Temmuz’da Diyarbakır Ekin Ceren Parkı’nda düzenlediği Grup Toplantısının ardından başlattığı nöbet, bir hafta boyunca polis ablukasına alınmış, halktan tecrit edilmişti. Nöbet tutan milletvekillerini ziyaret etmek isteyen kurum temsilcileri ve halkın parka girişine izin verilmemişti.

HDP’ye yönelik tecrit ve abluka İstanbul’a taşınan nöbet için de uygulanmaya başlandı. Kadıköy Yoğurtçu Parkı polis bariyerleriyle çevrildi. Parka giriş engellenirken, parka çıkan Hasırcıpaşa Caddesi’nin tüm ara sokakları kapatıldı. Fenerbahça Stadyumu’na kadar olan çok geniş bir alan da bariyerlerle çevrilirken, zırhlı araç ve TOMA’lar da park çevresine konuşlandırıldı. Parkın etrafında yoğun polis ablukası var.

Ablukaya rağmen HDP’lilerin parka gelişi devam ediyor.

Vicdan Nöbetine katılacak olan HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder Yoğurtçu Parkı önünde bir açıklama yaptı. Önder açıklamasında “Newroz’da da sabahın 9’unda fotoğraf çekip, ‘Hani nerede halk’ demişlerdi. Osman Başkanımız konum atmışlardı da gelmemişlerdi. Şimdi de Diyarbakır nöbetinde etrafı bir açık hava hapishanesine çevirip, ondan sonra da ‘HDP’liler oturmaya davet ettiler kimse gelmedi’ dediler. Bugün de benzer bir anlayışla karşı karşıyayız. Biz vicdan ve adalet nöbetini bir çığ gibi Edirne’den Hakkari’ye kadar yaygınlaştıracağız. Türkiye’de demokrasi ve barış isteyenlerin önemli bir buluşma noktasına dönüşecektir. Engellemek mümkün değil. Bir tek yurttaşımız burada olsa bile barış ve demokrasi talep eden herkesin sesi gözü kulağı olacaktır. Onların da bilmediği budur. Yaşasın dayanışma” dedi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu