Kadın

Her 10 kadından biri iş yerinde cinsel tacize uğruyor

2018 yılının Ocak ve Şubat aylarında bin 200 kadınla yapılan kamuoyu araştırmasına göre, her 10 kadından biri işyerinde cinsel tacize uğruyor. En fazla cinsel tacize uğrayanların ise belediye ve sosyal hizmet çalışanları iken, tacizi gerçekleştirenlerin çoğunlukla işyerinde çalışmayanların olduğu belirtiliyor.

H. Merkezi: İsveç’te iş kollarında çalışan bin 200 kişi ile yapılan kamuoyu araştırmasına göre, kadın işçilerin yüzde 13’ü cinsel tacize maruz kalıyor.

İsveç İşçi Sendikaları Konfederasyonu (LO), 2018 yılının Ocak ve Şubat aylarında bir kamuoyu araştırma şirketine tüm işkollarında çalışan bin 200 işçiyi kapsayan bir araştırma yaptırdı. LO’nun bir seminer düzenleyerek kamuoyuna açıkladığı rapor da, her 10 kadın işçiden birinin işyerinde cinsel tacize uğradığını açığa çıkartıyor.

 

Her 10 kadın işçiden biri cinsel ilişkiye girmeye zorlanıyor

Araştırma temel alınarak hazırlanan raporda, kadın işçilerin yüzde 13’ünün cinsel tacize uğradığı belirtiliyor. Tacizi gerçekleştiren çoğunlukla işyerinde çalışmayan müşteri, hasta veya hasta yakınları. Cinsel tacize uğrayan erkek işçilerin oranı ise yüzde 2.

En fazla cinsel tacize uğrayanlar belediye ve sosyal hizmet çalışanları. Bu alanda örgütlenen sendika Kommunal üyesi kadınlardan dörtte biri, iş yaşamında cinsel tacize maruz kaldığını söylüyor. En fazla cinsel tacize uğrayanlar kişisel yardımcı ve hastabakıcı olarak görev yapan kadınlar. Gençler ve geçici olarak çalışan ve iş güvencesi olmayan kadınlar daha fazla cinsel tacize maruz kalıyor.

Ayrıca Kommunal üyesi, her 10 kadın işçiden biri cinsel ilişkiye girmeye zorlandığını söylüyor.

 

Müşterilerle yüz yüze gelen kadın işçiler daha fazla cinsel tacize uğruyor

Cinsel tacize maruz kalanların yüzde 20’si erkek, iş arkadaşları tarafından maruz kaldıklarını belirtiyor. Yüzde 60’ı ise işyerinde çalışmayan üçüncü kişilerin; hasta, hasta yakınları ve müşterilerin tacizine uğradığını kaydediyor. Raporda, doğrudan müşterilerle yüz yüze gelen alışveriş merkezleri, sağlık ve sosyal hizmet kurumlarında çalışan kadın işçilerin daha fazla cinsel tacize uğradıklarına dikkat çekiliyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu