Manşet

Her Yer Direniş Her Yer Taksim(Yenilendi)

H.Merkezi: Taksim Gezi Parkı’nda başlayan ve bugün 5. gününü dolduran direniş ülkenin dört bir yanına yayıldı. Toplamda yüzbinlerce insan AKP hükümetine yönelik öfkesini sokağa döktü.

Gün boyunca birçok ilde gerçekeleştirilen eylemlere azgınca saldıran polis karşısında direnişi buldu.
 Birçok ilde binlerce insan polisle çatışıyor. Sosyal Medyadan ve muhabirlerimizden aldığımız bilgilere göre;

-İzmir’de Basmane Meydanı’nda çatışmalar devam ediyor.

-Denizli’de binlerce insan şehrin en işlek caddesinde eylemde. Adana’da eylem yapan kitleye polis gaz bomnbası ve tazyikli suyla saldırdı, çatışmalar mahallelere yayıldı.

-Elazığ’da Hozat Garajı’nda eylem yapmak isteyen kitle ile polis arasında çatışmalar yaşanıyor.

-Ankara’da Kızılay’da barikat kuran kitleye polis gerçek mermi ile saldırıyor. Bir kişi ağır şekilde yaralandı. Durumu riskli.TTNet Ankara’da tüm bağlantıları kesti.

-Malatya’da halk ana caddeyi trafiğe kapattı.

-Afyon’da 35 kişi gözaltına alındı, eylemler sürüyor. 

-Kırşehir’de her yer Taksim her yer direniş sloganları yükseliyor.

-Amed de HDK, KESK ve DİSK,BDP, Partizan, TKP, EMEP, KeSKeSoR LGBT, Amed Anarşist Kolektifi ve Yurtsever Gençlik üyelerinin de aralarında olduğu binlerce kişi, Ofis AZC Plaza önünde bir araya gelerek, Koşuyolu Parkı’na yürüdü.

-İstanbul Kadıköyde 10 bini aşkın insan tencere ve tavalarına vurarak,hükümet istifa sloganalrıyla Rıhtımda toplandı.

Taksim’deki direnişe destek olmak için İstanbul’un semtlerinden ses getirecek eylemler giderek artıyor. “Heryer Taksim her yer dreniş” sloganlarıyla bulundukları alanların merkezlerine doğru yürüyüşe geçen kitle eylem gerçekleştirdikleri alanlarda hayatı durduruyor.

-1 Mayıs Mahallesi’nde toplanan yüzlerce kişi sloganlarla mahalle içinde yürüyüş gerçekleştirerek Deniz Gezmiş Parkı’nda yürüyüşü sonlandırdı. Burada kısa süreli bekleyişin ardından kitle buradan bir yürüyüş daha gerçekleştirdi. Aralarında Partizancıların da olduğu kitle otobanı keserek burada hayatı durdurdu.Saatler geceyarısnı geçtiğinde eylem devame diyordu.

– Öte yandan Gülsuyu’nda bir araya gelen aralarında Partizancıların da bulunduğu kitle E-5 karaloyuna trafiğe kapattı. Saatlerce trafiği kesen kitle burada sıklıkla faşizme karşı omuz omuza sloganlarını attı. Eylem 00.00’da devam ediyordu.

-İzmirde KESK, DİSK, TMMOB, HDK ve çok sayıda devrimci güçlerin çağrısıyla saat. 18.00’de Sümerbankta toplanan pnbinlerce insan buaradn Gündoğdu Meydanı’na yürüdü. Buradan Basmane’ye yürüyen binler, AKP İlçe binası önüne gitmek istedi. Burada kitlenin önü polis tarafından kesildi.

Gaz bombaları ve tazyikli su ile saldıran polisle kitle arasında yaklaşık 6 saat süren bir çatışma yaşandı. Partizan, ESP ve Barikat gibi devrimci güçlerin barikatların en önünde çatıştığı eylemlerde, polis bir otoparka sığınan eylemcileri işkence yaparak gözaltına aldı. Yürüyüş boyunca ve eylemler Partizan ve ESP tarafından yoğun yazılamalar yapılırken, kitle Bankasya vb. çok sayıda bankayı tahrip etti. Eylem 00.30 sona erdi.2 Haziran günü okurlarımızdan aldığımız bilgiye göre İzmirde 110 kişi gözaltına alındı.

– Samsun’da binlerce insanın katıldığı eyleme saldıran polis ile kitle arasında saat 20.00’de çatışma çıktı. Kitle Samsun Sinop yolunu trafiğe kapattı.

– Gazi mahallesinde ellerindeki tencere ve tavalarla evlerinden aşağı inen binlerce insan Gazicemevi önünden Gazi Karakoluna doğru yürüyşe geçti.Geceyarısına kadar devam eden eylemde kitle karakola girmek istedi.

-Okmeydanı sağlık Ocağı önünde toplanan kitle buradan Taksim meydanına doğru yürüyşe geçti. Yol boyunca sayıları bini aşan kitle 00.00 itibariyle yürüyordu.

– İçişleri Bakanı Muammer Güler, 48 ilde 90’dan fazla gösteri düzenlendiğini ve 939 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

01.36, İzmir; şuan da Taksim’e destek için İzmir’in heryeri eylem alanına dönmüş durumda. Buca’da, Karşıyaka,Üçyol… İzmir’in bir çok yurtdunda öğrenciler Taksim’de direnenlere destek için eylemler yapıyor. Ahmet Tatari Kız Öğrenci yurdunda klan kız öğrencileri şimdi Üçyol’da, taksim için direnişte.

 [widgetkit id=134]

Taksim’deki direnişe destek olmak için istanbul’un semtlerinden ses getirecek eylemler giderek artıyor. “Heryer Taksim heryer dreniş” sloganlarıyla bulundukları alanların merkezlerine doğru yürüyüşe geçen kitle eylem gerçekleştirdikleri alanlarda hayatı durduruyor. 1 Mayıs Mahallesi’nde toplanan yüzlerce kişi sloganlarla mahalle içinde yürüyüş gerçekleştirerek Deniz Gezmiş Parkı’nda yürüyüşü sonlandırdı. Burada kısa süreli bekleyişin ardından kitle buradan bir yürüyüş daha gerçekleştirdi. Aralarında Partizancıların da olduğu kitle otobanı keserek burada hayatı durdurdu.

Öte yandan Gülsuyu’nda bir araya gelen aralarında Partizancıların da bulunduğu kitle E-5 karaloyuna trafiğe kapattı. Saatlerce trafiği kesen kitle burada sıklıkla faşizme karşı omuz omuza sloganlarını attı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu