Güncel

HES karşıtı köylülere silahlı saldırı

H.Merkezi: Köknar Karaçam Köylüleri, HES istemedikleri ve bunun mücadelesini verdikleri için,  hidroelektrik santral (HES) inşaatının güvenlik görevlileri tarafından silahlı saldırıya uğradılar.

Köknar Karaçam Köylüleri, köylülerin ve tüm canlıların yaşam alanlarını ellerinden alan, doğayı ve ekolojik sistemi tahrip eden, yatağında akan dereyi yok edip suyu ticarileştiren HES’lere karşı uzun süredir mücadele ediyor.36 HES projesi bulunan Solaklı Vadisi’nde iki yıldır, köylüler ile güvenlik görevlileri ve jandarmalar arasında gerginlik yaşanıyor. Son olarak temmuz ayında 70 köylü “kimlik tespiti” gerekçesiyle bir geceyi karakolda geçirmek zorunda kalmıştı. Köylülerden birçoğu hakkında şirketler tarafından yapılan suç duyuruları bulunuyor.Ama köylüler bunlara rağmen direnmekte kararlı.

Karaçam köyünün 10 kilmoetre ötesindeki Derebaşı HES inşaatının olduğu bölgede yazın kullandığımız yaylalarımız var,oraya kontrole gittik.Tam dönüş yolunda aracımız ikinci virajı dönerken arkamızdan birkaç kez ateş edildi. Önce havaya ateş ediyorlar sandık, ancak mermilerden biri aracımızın arka camını patlattı.Karakola şikayet ettik; normalde inşaat şirketleri çağırdığında yarım saatte gelen jandarmalar tam 2,5 saat sonra geldi. Bu olay resmen ‘insan öldürmeye teşebbüs’tür. Artık kendi köyümüzde gezemez, evimize gidemez hale geldik

Buna karşı köylülerden Murat Sarı bu konuyla ilgili;”mücadelenin içinde olduğum için hiçbir kanıt olmamasına rağmen 35 gün hapishanede kalım.Burada köylüler ve inşaat şirketleri ile karşı karşıya kalıyor.Fakat devlet buna seyirci kalıyor. Biz eylem yaptığımız zaman şirketler şikayet ediyor bazende bizler Bir şey yapmadan şikayet ettikleri zaman 100’e yakın jandarma zırhlı araçlarla köyü basıyor ancak köylüye silahlı saldırı olduğunda kimse ilgilenmiyor. Dört aydır başımıza bir şey gelmesin diye köydeki evime gidemiyorum. Özgürlüğümüzü elimizden aldılar; amaçları bu bölge halkını buradan göç ettirmek” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu