Güncel

HES karşıtları: “HES Yapma Boşuna Yıkacağız Başına”

Mersin:Tarsus’un Boğazpınar Köyünde HES Karşıtı Platform tarafından düzenlenen Karasu Özgür Akacak Festivali’nde halk hükümetin doğa tahribatı projelerine son vermesi gerektiğini belirtirken festivale direniş söylemleri de damgasını vurdu.

Festivalin birinci günü yapılan forumlar ve yaşam ateşi sanat topluluğu ve Praksis Müzik Grubunun şarkıları ile geçerken, Boğazpınar Çocuk Korosu “HES Yapma Boşuna Yıkacağız Başına” şarkısını seslendirerek tepkilerini ortaya koydu.

Praksis Müzik Grubu solisti Serdar Türkmen Ortadoğu’da yaşanan savaşlara ve IŞİD’in özellikle Rojava ve Şengal de gerçekleştirdiği katliamlara değinerek çocuklar ile birlikte barış şarkıları seslendirdiler.

Festivalde gerçekleştirilen forumda TMMOB Mersin Öğrenci Üye Komisyonları adına söz alan Aslı Yılmaz, HES’lere karşı mücadele veren herkesin yanında olacaklarını ve halk için mühendisliğin gereğinin altını çizerek, öğrenciler olarak halk yararı gütmeyen, doğayı yaşam alanlarını kirleten,  yeni yeni vaatlerle göz boyamaya çalışarak kutu kutu emeklerini çalanlara karşı omuz omuza mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

Ardından konuşan Sultan Mert (69) adlı yurttaş, Karasu Nehrini yok ettirmeyeceklerini belirterek, “Haklıyız kazanacağız” dedi.

Festivalin ikinci gününde ise çevre il ve ilçelerden gelen yurttaşlar ile daha da kalabalıklaşan festival programı sabah saatlerinde Karasu Kanyonu’na yapılan gezi ile başladı. Kanyonda patika yollardan yaklaşık bir saat boyunca yürüyerek Karasu Nehrine ulaşan eylemciler, nehir boyunca baraj çalışmalarının yapılacağı alana yüzdüler. Onlarca yurttaş yüzerek ve “HES yapma boşuna yıkacağız başına” nakaratını tekrarlayarak tepkilerini gösterdiler.

 HES karşıtı eylemcilerden Özlem Tok, HES istemediklerini, sularının ve doğalarının tahrip edilmemesini istedikleri için burada olduklarını ifade ederek, hükümetin insanların yaşam alanlarına tecavüz etmekten vazgeçmesi gerektiğini söyledi.   

Yeşil Pedal Bisiklet Grubu olarak Adana’dan geldiklerini söyleyen Ferhat Kılınç ise, “Buraya gücümüz yettiğince doğayı korumak için geldik” diyerek, geçtiğimiz günlerde de Kato Dağındaki su kaynaklarını gezdiğini ve oralar için de bazı projelerin söz konusu olduğunu belirtti. Kılınç, tüm çevreci kesimlerin aynı hassasiyeti Kürdistan’daki doğayı korumak için harekete geçmesi gerektiğini belirterek, “Burdan tüm çevrelere seslenerek, bir an önce bölgedeki doğa tahribatına seslerini çıkarmaları için çağrı yapıyoruz” dedi.

Festival son olarak sanatçı İlkay Akkaya’nın verdiği konser ile son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu