Emek

Hey Tekstil işçileri AKP önünde

İstanbul: “93 gündür nerede hükümet, nerede adalet” pankartı açan Hey Tekstil işçilerinin bugünkü direniş adresi AKP İstanbul il binasıydı.

Maaşları verilmeden ve hiçbir gerekçe gösterilmeden işten atılan yüzlerce işçinin Hey Tekstil ve Lİ-FUNG önündeki direnişin 93. gününde AKP önünde biraraya gelen işçiler, “Direne direne kazanacağız”, “Susma haykır, hırsızlara baş kaldır”, “Hak verilmez alınır, zafer sokak kazanılır”, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız”, “Tencere tava boş, hükümet için hava hoş” vb. sloganlar atarak oturma eylemine başladılar.

Eylemden önce kısa bir açıklama yapan işçiler; 93 gündür seslerini duyurmaya çalıştıklarını ama hükümetin kendilerini duymamak için ısrar ettiğini belirttiler. İşçiler “Başbakan ‘Ben patronların değil, işçilerin başbakanıyım’ diyordu. Yoksul işçiler burada sen neredesin?” diye sordular.

Hey Tekstil patronlarının mal varlıklarının araştırılması ve mağduriyetlerinin giderilmesi, devletin bu durumu çözmesi için bir dilekçe oluşturan işçiler, temsilci aracılığıyla AKP ile görüşmeye gittiler.

Görüşmenin ardından “yetkili”lerin kendilerine bu işi takip edeceklerini ve buradan gitmemizi istediklerini söylediklerini belirten işçiler; “AKP bizden rahatsız oluyor, o halde aylardır neden bu işi çözmüyor? Bizler bir cevap verilmeden buradan girmeyeceğiz, yılgınlığa kapılmayacağız” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Oturma eylemi sırasında sivil polisler işçilere su vermek isteseler de işçiler bunu kabul etmedi. Hey Tekstil işçileri öğle yemeği olarak yanında getirdikleri ekmeklerini yediler. Ekmeklerinden devrimci basına da ikram ettiler. Oturma eylemi devam ediyor.

 

Resimler için bakınız:

http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu