Dünya

Hindistan Maoistlerinden çağrı

Değerli yoldaşlar, sevgili halkımız!

Halk Kurtuluş Gerilla Ordusu (HKGO) 2 Aralık 2000 tarihinde Hindistan devriminin büyük devrimci öğretmenleri Çaru Mazumdar ve Kanhai Chatterjee yoldaşların gösterdiği yolda Dünya Sosyalist Devriminin bir parçası olarak Hindistan Yeni Demokratik Devriminin zaferi için, Uluslararası Proletarya Ordusunun müfrezesi olarak kuruldu ve 2 Aralık 2012 tarihi itibariyle kuruluşundan bu yana 12 yılını tamamlamış oldu.

Hindistan egemen sınıfları, Hindistan devrimci hareketini ortadan kaldırmak amacıyla ABD emperyalizminin kılavuzluğunda karşı-devrimci Düşük Yoğunluklu Savaş (DYS) Stratejisi uygulamaktadır. Direnişin bir parçası olarak son bir yıl içinde HKGO tarafından çeşitli gerilla bölgelerinde oldukça iyi politik etki yaratan birçok taktik karşı saldırı ve askeri eylem düzenlendi.

Tek bir eylem, operasyon ve pusuda toplam 114 polis öldü ve 191’den fazlası da yaralandı. (…) (Bu saldırılar sonucunda) HKGO 29 silah ele geçirdi. Gerilla eylemleri nedeniyle egemen sınıflar bölgelerimize daha fazla güç yığmak ve geniş bölgelerde merkezileşmek zorunda kaldı. Sonuç olarak, HKGO güçleri düşmanın saldırılarına başarılı yanıtlar verdi.

2011’in ortalarında egemen sınıflar hareket alanlarımıza saldırılarını yükseltti. Bu operasyonlar, hareket alanlarımızı tahrip etme ve alanlarımızı parçalara bölerek koordinasyonumuza zarar vermek amacıyla gerçekleştirilmektedir. Sarkinguda’daki gibi halka yönelik kitle katliamları ve faaliyetçilerin öldürülmesi artmaktadır.

Salwa Judum, Nagrik, Suraksha Samity, TPC, SPM, Harmad Bahini, Bhairav Sena, Santi Komitesi ve Santi Sangam gibi gerici çeteler, gizli yasadışı çeteler, polis, paramiliter ve komando güçleri ortak bir şekilde bu tür katliamlara başvuruyorlar. Ulusal Terör Karşıtı Merkez (NCTC) Maoistlere ve “bağımsızlık, barış, güvenlik, özgürlük, demokrasi ve halkın yaşam hakkı ile aynı anlama gelse bile” en büyük tehdit haline gelebilecek “teröristlere” karşı savaşmak amacıyla merkezi hükümet tarafından oluşturulmuştur.

Hindistan hükümeti orduyu devrimci hareketi ortadan kaldırmak için düzenlemektedir. Ordu ve hava kuvvetleri tarafından gerçekleştirilecek saldırılar için gerekli olan tüm altyapıyı inşa etmektedir(…) HKGO güçlerimizin her türlü saldırısına karşı kendi güçlerini eğitmekte, silahlandırmakta ve donatmaktadır.

İnsansız hava uçaklarının saldırıları için hazırlıklarını hızlandırmakta ve alan önderliği ortadan kaldırmaya yoğunlaşmaktadır. Merkezi hükümet Naxalistlerin etkisi altındaki bölgelerde 2200 iletişim kulesi inşa etmeye karar verdi. 2012 sık ormanlardaki gerilla hareketini gözetlemek amacıyla Nisan sonunda Resat-1 uydusunu kurdu.

Devrimci kampı bölmek ve sömürücü sınıfların sosyal tabanını artırmak amacıyla reformlarına ağırlık verdiler. Politik liderler, yetkililer, müteahhitler, aşiret ileri gelenleri/kötü eşraf, zengin ve orta köylüler arasında bazı insanlardan ekonomik olarak faydalanmakta ve onları sosyal tabanları olarak kullanmaktadırlar(…) Aynı zamanda Savyasachi Panda gibi tasfiyecileri cesaretlendirerek hareketi boşa çıkarmaya çalışmaktadırlar.

Hindistan egemen sınıfları, milyarlarca dolar değerindeki zenginliği emperyalist şirketlere teslim etmek, kaynakları yağmalamak ve Maoist parti önderliğinde filizlenmekte olan halkın alternatif iktidarını ortadan kaldırmak için devrimciler ve ezilen halk kitleleri üzerinde korkunç, zalim ve insanlık dışı saldırılara başvurmaktadır.

Merkezi Askeri Komisyon, Halk Savaşını ve tüm ülkede politik ajitasyonu yükselterek ezilen kitleleri ve halkın tüm sempatizanları Hindistan Devletinin saldırılarına karşı koymaya çağırmaktadır. (…)

(Deoji)

Merkezi Askeri Komisyon

Hindistan Komünist Partisi (Maoist)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu