Kadın

Hindistan’da Kadınlar halk savaşına önderlik ediyor

H. Merkezi: Chhattisgarh eyaletinin çatışmalı bölgesi Bastar’da, silahlı mücadelenin komuta kademelerinde giderek artan kadın lider sayısı ile birlikte ciddi bir dönüşüm yaşanıyor.

Eyalet istihbarat bürosunun raporlarından alınan verilere göre Bastar bölgesinde mücadele veren silahlı birimlerin başındaki 150 Naksalit komutanın neredeyse tamamı kadınlardan oluşuyor. Hindistan Komünist Partisi (Maoist) Dandakaranya Özel Bölge Komitesi altında faaliyet gösteren komitelerin üçte birine de kadınlar liderlik ediyor.

Raporda Hindistan Komünist Partisi’nin kadın kadrolara yönetici kademelerinde öncelik vermesi stratejik bir hamle olarak değerlendiriliyor. 2004-2005 yılları arasında kadınların ancak %20’si komutanlık kademesine yükselirken, bu oran şimdilerde %50’ye çıkmış bulunuyor.

Maoist silahlı mücadele birliklerinde kadınlar en az erkekler kadar zorlu bir eğitimden geçiyor. Kadınların liderlik ettiği kadrolar arasında Doğu ve Batı Bastar bölge sekreterlikleri, Kistaram bölge komitesi, Indravati Ulusal Park komitesi, Elmagunda komitesi ve Malangir bölge komitesi yer alıyor. Ayrıca bir kadın savaşçı da güçlü Güney Bölge Komitesi içerisinde yer alıyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu