Dünya

Hindistan’da Maoist tutsaklardan protesto açlık grevi

10 bin politik tutsağın olduğu Hindistan’da hapishanelerdeki mücadele ve koşullar dünya kamuoyuna çok az bir şekilde yansımakta. Üstelik bu 10 bin tutsağa ek olarak 70 bin Kaşmirli tutsağı da eklediğimizde dünyanın en çok politik tutsağa sahip ülkelerinden biri olmasına rağmen… Nisan ayında bu az sayıdaki haberlerden biri Frontlines sitesinde yayımlandı.

Hindistan’ın orta bölgesinde yer alan Nagpur eyaletindeki hapishanede bir günlük açlık grevi yapıldığı öğrenildi. Hapishanede 10 kadın ve 39 erkek Maoist tutsak bulunduğu söyleniyor.

Açlık grevinin nedeni ise, bu hapishanede tutuklu bulunan Anil Gawande isimli Maoist tutsağın iki başka tutsakla birlikte mahkeme dönüşünde hapishane binasına vücut aramasına karşı çıkması üzerine şiddete uğraması olarak gösteriliyor. Hapishane girişinde, yetkililerin arama yapılmadan içeri giremeyeceğini ifade etmesi üzerine, aramaya izin veren iki kişinin aksine bu duruma karşı koyan Gawade, saldırıya uğradığı, aradan geçen uzun bir zamanın ardından hastaneye kaldırıldığı ifade ediliyor. Gawade’nin saldırıya uğraması üzerine hapishanedeki tüm politik tutsakların açlık grevi yaptığı öğrenildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu