DünyaGüncel

HKP (M)’den ajan ve muhbir operasyonu

Hindistan Komünist Partisi (Maoist) “saflarında” Gangaloor bölgesinde çalışan on yedi ajan ve sekiz polis muhbirinden oluşan bir ajan ve muhbir tesbit edildiği ve cezalandırıldığı belirtildi.

Hindistan Komünist Partisi (Maoist) “saflarında” Gangaloor bölgesinde çalışan on yedi ajan ve sekiz polis muhbirinden oluşan bir ajan ve muhbir ağı tespit edildiği belirtti. Bu ağ, Bastar Polisi Genel Müfettişi tarafından kurulmuştu. Açığa çıkartılan ajan ve muhbirlerden 25 kişi yargılandı, mahkum edildi ve infaz edildi.

Bu ajan ve muhbir ağının içinde iki yıldır polis için çalışan bir orta düzey yönetici, Modiyam Vijja’ında olduğu açığa çıkarıldı. Bu ajan merkez parti yönetimine zarar vermekten ve polisi dört önemli toplantı hakkında bilgilendirmekten sorumluydu.

Vijja’nın polis korumasına kaçan bölgesel komitenin başka bir üyesi Gopi ile koordineli bir şekilde hareket ettiği tespit edildi. Bu ajan ve muhbirlerin tek işi HKP (M) saflarından istihbarat sağlamak değildi. Ajan ve muhbirler aynı zamanda daha sonra Maoist gerillaların suçlanacağı sivillere karşı suçların işlenmesini kışkırtmaktı.

Hindistan Komünist Partisi (Maoist) Dandakaranya Özel Bölge Komitesi resmi sözcüsü Vikalp tarafından yapılan açıklamada, Halkın ve Halk Kurtuluş Gerilla Ordusu (PLGA)’nın desteğiyle Maoist saflara yönelik bu tehlikenin önlendiği ifade edilirken, polisin parti içindeki köstebeklere para ödediği, kadın muhbirlerin yerel liderleri öldürmekle görevlendirildiği söylendi. Ayrıca bu güçlerin köyleri yağmaladıkları, köyün gençlerini polis için çalışmaya zorlamak için kamplarda gözaltına tuttuğu ifade edildi.

Maoist hareketin ajanlarını ve muhbirlerini ortadan kaldırdığını öğrenen polisin, Maoist partiye karşı karalama kampanyası başlattığı, bu kampanya çerçevesinde Telangana-Chhattisgarh sınırına HKP(Maoist) kadroları gibi davranarak polisin bizzat patlayıcı yerleştirdiği ve bunların patlamasıyla 8 kişinin yaşamını yitirdiği bilgisinin verildiği bildiride, Chhattisgarh’daki maden zenginliğini yağmalamak için merkezi ve eyalet hükümetlerinin yürüttüğü “Samadhan Operasyonu”nun başarısızlık olduğu, 2022 yılına kadar Maoist hareketi ortadan kaldırma planlarının imkansız olduğu belirtildi.

Kaynak: www.newindianexpress.com

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu