Dünya

HKP(M)’den eylemler

H. Merkezi: Hindistan Komünist Partisi (Maoist), Hindistan devletinin “başını ağrıtmaya” devam ediyor. Hindistanlı Maoistlerin kalesi olarak bilinen Maharashtra Eyaleti geçtiğimiz dönemde pek çok eyleme sahne olmuştu. Maoist gerillaların düzenlediği eylem sonucu 15 polis öldürüldü. Gadchiroli bölgesinde polis güçlerini taşıyan otobüse yönelik düzenlenen saldırıda da 23 polis yaralandı.

Maoistler ayrıca Orissa Eyaleti’nde önceden de kamuoyuna yansıdığı gibi iki İtalyan’ı rehin almışlardı. Rehinelerin serbest kalması için yürütülen görüşmelerin sonuçsuz kalması üzerine Orissa Eyaleti milletvekili Jhina Hikaka, gerillaların yolunu kesmesi sonucu esir alındı.

Polis şefi Suryamani Pradhan’ın Reuters’a yaptığı açıklamada Maoistlerin İtalyan rehinelerin serbest bırakılması için 13 talebini içeren broşürlerini milletvekilinin arabasına bıraktıklarını açıkladı. Maoistler esir takası sırasında tek taraflı ateşkes ilan etmişler, ancak Hindistan devleti bu ateşkese saldırılarını artırarak karşılık vermişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu