Güncel

Hoca Gıyasettin Mahallesi’nde yıkım

İstanbul: Fatih’e bağlı Süleymaniye’de bulunan Hoca Gıyasettin Mahallesi, bu sabah yıkımlara uyandı. Sabahın erken saatlerinde 400 polis eşliğinde basılan mahallede,  çoğunluğu Kürt ve kiracı olan insanlar evlerini boşaltmaya zorlanıyorlar.

Sabah saatlerinde Hoca Gıyasettin Mahallesi’ne 400 polis eşliğinde giden zabıta ekipleri ilk olarak 15 yıllık esnaf olan Mahmut Kartal’ın dükkanına girerek, “1 saat içerisinde dükkanını boşaltmasını” istediler. Ancak esnafın durumu anlamaya çalışmasına bile izin vermeyen polis, Kartal’ın eşyalarını dağıtarak dükkanı boşaltmaya girişmiştir.

Ancak dükkanın önüne toplanan mahalleliyi gören polis ve zabıta boşaltımı durdurmuş ve mahalleliyi evlerini boşaltması için tehdit etmeye başlamıştır.

Belediye-Kiptaş el ele!

40-50 evin yıkılacağı söylenen bölgede, daha önce boşaltılmış olan ve kağıt toplayıcı emekçilerin kaldığı 3 evin yıkımına başlandı. Bugün ve yarın da yıkımların süreceği söyleniyor.

Yıkımlar sürerken biz de mahalle halkı ile görüştük. Mahalleli, uzun zamandır yıkım söylentilerinin var olduğunu, ancak hiç kimseden resmi bilgi alamadıklarını söylüyor. Daha önce tebligat almayan mahalleli, söylentiler çıktığında Büyükşehir Belediyesi’ne giderek bilgi almak istediklerini ancak orada, “Sorumlu Kiptaş, onunla görüşün” denildiğini söylediler. Daha sonra bilgi almak için Kiptaş’a giden mahalleli kendilerine “Sorumlu Belediye, oradan bilgi isteyin” denildiğini ve bilgi verilmediğini anlatıyor.

Yıkım bölgesinde yaşayan halkın büyük bir kısmını, daha önce köyleri yakılarak İstanbul’a sürgün gelen Kürt aileler oluşturuyor. Aileler, 15 senedir bu bölgede yaşadıklarını ve bu kez de “kentsel dönüşüm” adı altında göçe zorlandıklarını belirtiyorlar.

Tarihi binaların yoğun olduğu bu bölgede amacın, yoksul halkın evini boşaltarak, buraları rant bölgesi ilan etmek olduğu söyleniyor.

Yıkımların sürdüğü bölgede hala yüzlerce polis ve zabıta ekibi bulunuyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu