Emek

“Hükümet, İşçi Sınıfından Korkmaktadır”

Kartal: DİSK; konfederasyonlarına bağlı Tümka-İş (Tüm Kâğıt ve Selüloz Sanayi İşçileri Sendikası) sendikasında örgütlü olan ve TİS sürecinde taleplerin kabul edilmemesi üzerine greve çıkan Kimberly Clark işçilerini direnişin 7. gününde ziyaret etti.

236 işçinin direnişte bulunduğu Pendik’deki fabrika önünde gerçekleşen destek ziyaretine Ziyarete DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’un yanı sıra, Limter- İş, Genel-İş, Birleşik Metal-İş, Nakliyat-İş sendikası yetkilileri ile Gebze’de direnişte bulunan M&T Reklam işçileri de katıldılar.

Ziyaret boyunca sık sık “Direnen işçiler yenilmez”, “Yaşasın sınıf danışması”, “Patronların kölesi olmayacağız”, “İnadına sendika, inadına DİSK”  vb sloganlar atılırken DİSK adına açıklamayı ise DİSK Genel Başkanı Kani Beko yaptı.

Beko konuşmasında, sadece kağıt ve selüloz işçileri için değil, dört bir yanda direnen, hakkını arayan işçiler için burada olduklarını belirterek “Pazar paylarını yüzde 10’nun üzerine çıkartarak ulusal zincir mağaza satışlarında iki numaraya yükseldik ve şirket çalışanlarının insan haklarını gözetme, iş sağlığı ve güvenliği ve zaman zaman uygun olan diğer insan kaynakları ile ilgili hususlar dâhil ancak bunlarla sınırlı kalmamak üzere sürdürülebilirlik konularında uygun politikalar geliştirecek ve muhafaza edecektir” dedi.

Beko konuşmasında ayrıca, direnişteki Paşabahçe işçilerine de değinerek, Sendikalar yasasının grevleri suç haline getirdiğine değindi. Yasa ile birlikte grevi bir hak alma aracı olmaktan çıkarmak, yasaklamak anlamına geldiğine değinene Beko, sendikalaşmanın boşa düşürülmek istendiğini belirterek “Hükümet işçi sınıfından ve onun örgütlü gücünden korkmaktadır ve korkacaktır” cümlelerine yer verdi. 

kimberly haber 1

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu