Güncel

Hürriyet Mahallesi’nde evler işaretlendi

Faşist saldırılara geçit yok!

Kartal: Maraş Katliamı ile birlikte toplumsal hafızada yer edinen kapı işaretleme son günlerde faşizmin önemli bir “moda”sı olma özelliği taşıyor. Erzincan, Balıkesiz Malatya, İstanbul’da yapılan bu faşist saldırılar “Birkaç serserinin işidir” şeklinde söylemlerle geçiştirilmek isteniyor. Her ne kadar birkaç serserinin yapmış olduğu bir pratik olsa da bu faşist eylemin ideolojik bir hal aldığını söylemek yerinde olacak.

Özellikle son dönemlerde İstanbul’da yakıcı bir gündem olan Kentsel Dönüşüm/Rantsal Dönüşüm saldırıları çeşitlik provakasyonlarla hayata geçiriliyor. Kentsel dönüşüm bölgelerinde çeteleşme devlet eliyle örgütlenerek bölge halkı sindirilmek isteniyor.

İstanbul –Kartal’da bulunan Hürriyet Mahallesi de bu kentsel dönüşüm bölgelerinin başında geliyor. Bu saldırıya paralel bölge halkı provoke edilmek istenmekte ve faşist saldırılara maruz kalmaktadır. Son olarak 22 Ağustos günü sabah evinden işine gitmek için hazırlanan hürriyet mahallesi halkı kapılarının işaretlendiğini gördü. Oldukça farklı etnik kültürlere ev sahipliği yapan mahallede aleviler oldukça yoğun. Özellikle Sivas davasının zaman aşımına uğramasına karşı yapılan mitinglerde mahalle halkı ciddi katılımlar sağlamıştır.

Evlerin işaretlenmesinin ardından mahalle muhtarının polis ve kaymakamlığa yaşananlar hakkında bildirimde bulundu.  Yaşananların ardından bölgeye Kartal Belediye başkan heyeti de geldi. Emniyet müdürlüğü ve Belediye heyeti ile mahallede bulunan Yıldızeli-Yağlıdere Köyü Dayanışma Derneği yönetim kurulu bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda belediye heyeti ve polislerin bölgede “Farklı seslere, ideolojik örgütlenmelere, yer vermeyin biz her şeyi halledeceğiz. Mesele büyütülecek bir mesele değil bu işlere bakan ekiplerimiz var. Yaşananlar olsa olsa üç beş kişinin işidir” şeklinde açıklama yapması yaşanan faşist saldırı karşısında kimleri ve neyi hedef aldıklarını gösterdi. Ayrıca evleri işaretlenen ailelerin alevi olması ve özellikle Partizan taraftarı ailelerin evlerinin ikişer defa işaretlenmesi münferit ve örgütsüz bir eylem olmadığını gösteriyor.

Devrimcilere büyük bir sempati ile bakan mahalle halkı söylenenlere kulak asmayarak bugün Dernek Çevre örgütlerinin ve devrimci yapılarla birlikte bugün akşam saat 19.00 da kitlesel bir Hürriyet Mahallesi’nde bir eylem gerçekleştirecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu