Güncel

Hukukçular, hukuka başvurduğu için ceza aldı!

H.Merkezi: 3 Ağustos 2012’de davası görülen 20 tutsağın gün boyu süren mahkemelerinin ardından ring aracına bindirildikten sonra, su istemleri üzerine askerlerle aralarında bir tartışma yaşanmıştı. Bu tartışma askerlerin tutsaklara saldırması üzerine devam etti. Askerlerin ring aracında 20 tutsağa saldırmalarının işkence olduğunu dile getirerek, darp raporu ve tanıklarıyla birlikte suç duyurusunda bulunan ÇHD avukatlarına 1 yıllık hapis cezası verildi.

İşkence yapanlara değil, bu işkenceye sessiz kalmayan Taylan Tanay, Oya Aslan ve Nazan Yaman’a verilen ceza bu devletin bir kez daha işkenceyi desteklediğinin göstergesidir.

Avukatların suç duyurusunda bulundukları askerler için savcılık; askerler hakkında soruşturmaya yer olmadığına karar vererek, takipsizlik kararı verilirken 3. Ağır Ceza Mahkemesi, avukatlar için ise 1 yıl 2 ay hapis cezası verdi. Verilen bu ceza için, cezanın infazının ertelenmesine karar verildi. Avukatlar verilen bu ceza için; “Delil olmadan kolluğun bir tutanağıyla böyle cezalar verilirse, Türkiye’de işkence ile mücadele edilemez. Bu karar politik bir karardır. İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi, TSK’nin disiplin kuruluna dönüştü; bu kararla kendini küçültmüş oldu. Bir yüzbaşının düzenlediği tutanağı yeterli görerek, delile ihtiyaç duymaksızın verdiği bu politik kararın, başka bir açıklaması yoktur” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu