Güncel

Hızlı Tren Kuşları Katlediyor: 600 Ölü!

 

H.Merkezi: Ankara-Eskişehir arasında faaliyet gösteren Yüksek Hızlı Tren (YHT) rotası üzerinde bulunan göçmen kuşların göç güzergâhında kuşları katlediyor.
Samsun Bafra Kuş Cenneti’ndeki balık gölleri ile Kuzey Akdeniz Göller Bölgesi arasındaki en önemli kuş göç bölgesi olan ‘Sistem 5’ üzerinden geçen tren hattının katlettiği kuş sayısı ise 600’ü aştı.
Geçtiğimiz günlerde YHT’nin kuş sürüsüne çarpması sonucu kamuoyunun gündemine giren bahse konu kuş katliamları ile ilgili olarak TCDD’nin 2013 yılında yaptığı resmi açıklamada ise, hattın 1 saat 20 dakika sürdüğü ve geçmiş süreçte daha fazla kuş sürüsüne çarptığı ifade edilirken, “Kuş sürüsü yüzünden YHT’nin hızı düşürülmeyecek, 250 km hızla seferlerine devam edecek. Zaman içerisinde kuşlar YHT’ne alışıp göç yollarını tamamen değiştirecektir” denildi.
Konu ile ilgili olarak konuşan Doğa Derneğinden Süreyya İsfandiyaroğlu ise, TCDD’nin göç yollarını değiştirecek söyleminin doğru olmadığını belirterek, “sadece yerelde bulunan kuşlar hızlı treni öğrenebilir. 300 km hızla giden bir trenden göçmen kuşlar ya da çevredeki kuşlar kaçamaz. Bu kuşlar bu kadar hızlı uçmuyorlar.TCDD kuşların olduğu bölgelerde risk değerlendirmesi yapmalı” şeklinde konuştu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu