Güncel

IŞİD Irak-Suriye arasındaki bir kapıyı ele geçirdi

 

H.Merkezi: IŞİD Irak-Suriye arasındaki bir kapıyı ele geçirdi

H.Merkezi: Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) isimli cihatçı örgüt, Irak ile Suriye arasındaki El Kaim isimli sınır kapısının denetimini ele geçirdi.

El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarının geri çekilmesi ardından, IŞİD çeteleri Irak ile Suriye arasındaki üç kapıdan biri olan El Kaim’in denetimini ele geçirdi. Bu kapı 17 Haziran günü El Nusra ve ÖSO’nun eline geçmişti.

Fransız basın ajansı AFP’ye göre Irak ordusundan bir komutan da El Kaim ve çevresinin silahlı grupların eline geçtiğini doğruladı. El Kaim’in karşısında Suriye tarafında bulunan ve Bukamal olarak adlandırılan sınır kenti ise Suriyeli silahlı grupların elinde bulunuyor.

Daha kuzeyde olan Rabia Kapısı ise, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çetelerinin 10 Haziran’da Musul’u işgal etmesinden bu yana Kürt güçlerinin denetiminde bulunuyor. Irak tarafındaki Rabia ile karşısındaki Batı Kürdistan Til Koçer kapısı YPG güçleri ile peşmergelerin denetiminde.

IŞİD, 10 Haziran’dan sonra bir hafta içinde Irak’ın bir çok bölgesini ele geçirdi. Önce Musul’un içinde olduğu Ninova vilayeti, ardından Selahaddin vilayetinin Tikrit kenti ve diğer bazı bölgeleri, doğudaki Diyala ile Kerkük’ün bazı bölgelerini ele geçirdi.

Öte yandan IŞİD, Suriye’nin Kamışlı kentinde güvenliği sağlayan Suriye ordusunun denetimindeki havaalanına roketli saldırı düzenledi.

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nin hemen karşısında bulunan Kamışlı’daki patlama seslerinin duyulması üzerine, sınır kesiminde T.C ordusu sınır devriyelerini arttırdı. Saldırının ardından Suriye helikopterleri kent üzerinden uçuş yaparken, gece boyunca yer yer çatışmaların yaşandığı basına yansıdı. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu