Güncel

IŞİD Kobanê’de kimyasal silah kullanıyor

 

H. Merkezi: IŞİD çetelerinin Kobanê’ye saldırıları devam ederken YPG sözcüsü Rêdûr çatışmalarda IŞİD’in kimyasal silah kullandığını açıkladı.

Uluslar arası kuruluşlardan ve insan hakları örgütlerinden araştırma yapmalarını isteyen Xelîl’in yaptığı açıklama şu şekilde;

Bir süreden beri Kobanê Kantonu terörist IŞİD örgütünün vahşi saldırılarına maruz kalmaktadır. Bu saldırılarda IŞİD çeteleri, aralarında ABD’nin termal füzeleri dahil her türlü ağır silah kullanmakta. Bununla birlikte, Kobanê Kantonu sağlık ekipleri ile uzmanlar tarafından yaralı ve şehitler üzerinde yapılan ilk araştırma sonucu çetelerin kimyasal silahlar kullandığı tespit edildi. Araştırmayı yapan doktorlar, şehit cenazeleri üzerinde yanık izleri ile beyaz benekler tespit etti.”

YPG sözcüsü Rêdûr Xelîl, Kobanê Kantonu Sağlık Yönetimi’nin olayla ilgili daha fazla araştırma koşulları ile gerekli teknik imkanlarının olmayışına dikkat çektiğini belirterek, “Bu, söz konusu kimyasal maddelerin tam olarak tespit edilememesine neden olmaktadır. Kanton üzerindeki kuşatma nedeniyle kapsamlı bir araştırmaya imkan bulunmamaktadır.” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu