GüncelManşet

IŞİD, Maxmur’u top atışına tutuyor

 

H. Merkezi: Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çetelerinin Maxmur’a yönelik şiddetlenen saldırıları devam ediyor. Dünden itibaren Maxmur Kampı’na havan ve top saldırısı düzenleyen IŞİD’e, takviyelerle desteklenen HPG YJA Star gerillaları öncülüğündeki Direniş Cephesi aynı şekilde karşılık veriyor.

IŞİD çeteleri, bu sabah saatlerinden itibaren Maxmur Mülteci kampına havan ve top atışları yapıyor.

Maxmur Direniş Birlikleri tarafından bozguna uğratıldıktan sonra mülteci kampının olduğu bölgeden uzaklaşan IŞİD çetelerinin bölgeyi havan ve top atışına tuttuğu öğrenildi.

Öcalan posterleriyle tuzak

Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) haberine göre Maxmur Bölgesi’nde çatışmalar devam ederken, IŞİD 2 Ağustos’ta işgal ettiği Şengal ve çevre köylerde Abdullah Öcalan’ın posterleriyle yürüyüş yaparak, katliamdan kaçmak için saklanan halkı kendilerine çekerek katlediyor. IŞİD çeteleri daha önce de Peşmerge kıyafeti giyerek halkın saklandığı yerlerden sokağa çıkmasını sağlamış ve katliamlar yapmıştı.

Rojava’dan Şengal’e yardım

Suriye’de yaklaşık 2 yıldır çatışmalara ve ambargoya karşı direnen Rojava halkı ise, Şengal’e yardım gönderdi. Rojava’dan gönderilen 2 kamyon gıda yardımının bu sabah Şengal dağına ulaştığı; HPG ve YPG gerillalarının ise bir yandan IŞİD’in saldırısından kaçan halkı Rojava’ya götürürken bir yandan da getirilen yardımları halka dağıttığı öğrenildi. Rojava’dan ayrıca tankerlerle içme suyu da gönderildiği öğrenildi.

KONGRA-GEL Eş Başkanlığı ise IŞİD çetelerinin Mahmur üzerinden Hewler ve Kerkük’e saldırmak istediğini söylediği bir açıklama yayınladı. Açıklamada Şengal, Rabia, Maxmur ve diğer tüm direniş sahalarında yaşamını yitirenleri saygı ile andığını söyleyen eş başkanlık; tüm Kürt siyasi partilerine seslenerek ortak bir savunma gücünün oluşumu için herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi çağrısında bulundu.

Güvenlik koridorlarıyla göç

IŞİD çetelerinin saldırılarından kaçmak için Sincar Dağı’na çıkan ve yaklaşık bir hafta süreyle mahsur kalan 10 bin civarında Ezidi, YPG ve Peşmerge güçlerinin sağladığı güvenlik koridoruyla önce Suriye’ye geçirildi.

Yaklaşık bir haftadır dağda mahsur kalan Ezidiler, cumartesi günü YPG tarafından oluşturulan güvenlik koridoruyla dağdan inmeye başlamıştı. Kamyon kasalarında ve yürüyerek kilometrelerce yol alan Ezidiler, daha sonra yeniden sınırı geçerek Irak’ın Türkiye sınırındaki Zaho ilçesine yönlendirildi. Ancak akşam saatlerinden itibaren binlerce Ezidi’nin girmeye başladığı Zaho’da adeta adım atacak yer yok. Ezidi’ler mülteci kampları dolduğu için kaldırımlarda, inşaatlarda, evlerin bahçelerinde barınmaya çalışıyor.

Zaho’daki Ezidi’lerle görüşen Al Jazeera’nin haberine göre Ezidiler yaşadıklarını şu sözlerle aktardı:

IŞİD evlerimizin içlerine girerek ailemizi, çocuklarımızı katletti. Köyümüzde cesetlerine üzerine basa basa çıktık dağa. Orada da çok kişi açlık, susuzluk ve hastalıktan öldü. Yine cesetlere basa basa dağdan indik.

Suriye-Irak arasında bulunan Peş Habur sınır kapısından geçen Ezidilerin bazılarını ise burada bekleyen yakınları karşıladı.

Zaho’nun dolmasının ardından mültecilere Zaho dışında Duhuk, Semel ve Batel’de de yer bulunmaya çalışılacak.

Sincar Kaymakamı Meyser Hacı Salih ise şimdiye kadar süren çalışmalarla 10 bin civarında Ezidinin kurtarıldığını açıkladı.

Kaynak: Al Jazeera, ANF

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu