Güncel

IŞİD Tikrit’i Irak Ordusundan Geri Aldı İddiası

H.Merkezi: BBC Türkçe’de yayımlanan bir habere göre, Irak merkezi hükümetinin Tikrit’i

almak amacıyla, tanklar, zırhlı araçlar ve hava desteğiyle yürüttükleri operasyonun başarısız oldu ve birlikler Dicle kentinden çekilmek zorunda kaldı.

Sitede yer alan habere göre, IŞİD örgütü üyelerinin ana yollara büyük ölçekli patlayıcılar yerleştirmesi nedeniyle Irak ordusu Tikrit’e ulaşmakta zorlanıyor. Irak Savunma Bakanı da, IŞİD’e karşı kullanılmak üzere Rusya’dan alınan beş Sukohi Su-25 savaş uçağının ‘üç, dört gün içinde’ hizmete girebileceğini söyledi.

Irak Başbakanı Nuri el Maliki de geçen hafta BBC’ye yaptığı açıklamada, hükümetinin savaş uçakları satışı için Rusya ve Belarus’la anlaşmaya vardığını ifade etmişti. Anlaşmanın 500 milyon dolar değerinde olduğu yansımıştı.

Öte yandan Irak devlet televizyonu, birliklerin kuzey kenti Musul’a doğru ilerken çatışmalarda 60 IŞİD üyesinin öldürüldüğünü duyurdu.  IŞİD sözcüleri ise 11 Haziran’da kontrolünü ele geçirdikleri Musul’da sert çatışmalar yaşandığı bilgisini doğrularken, saldırının ise başarısız olduğunu söyledi.

Irak ordusunun Tikrit’i yeniden ele geçirme operasyonunda da IŞİD’in ordu birliklerini püskürttüğü bildiriliyor. Irak askeri kaynakları, Sünni nüfusun yoğun yaşadığı, Saddam Hüseyin’in de memleketi olan Tikrit’e düzenlenen operasyonun Amerikan askeri danışmanlarıyla birlikte koordine edildiğini ifade etti.

Öte yandan, İran’ın en etkin Şii din adamı Büyük Ayetüllah Ali el Sistani de Salı gününe kadar başbakanın belirlenmesi çağrısında bulundu. Sistani, meclisin toplanacağı Salı gününden önce, meclis başkanı ve başbakan gibi kilit öneme sahip konumlara kimin getirileceği üzerinde uzlaşıya varılması gerektiğini söyledi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu