GüncelManşet

Şişecam işçileri Ankara’da seslerini duyurdu

Ankara: 5800 şişecam işçilerinin grev haklarının gasp edilmesine karşı günlerdir eylemler yapan işçiler çeşitli illerden Ankara’ya gelerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde bir eylem gerçekleştirdi.

Mersin, Trakya, Gebze ve Eskişehir’den gelen yüzlerce işçi Öğlen saatlerinde Milli Kütüphane önünde toplanarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yürüdü. “Açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz”, “ Dünya yerinden oynar işçiler birlik olsa”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla oldukça coşkulu bir şekilde geçen yürüyüş Bakanlık önünde yapılan basın açıklamasıyla devam etti. Bakanlık önünde yoğun bir polis barikatı kurulduğunu gören işçiler polisleri yuhalayarak protesto etti.

Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş burada işçilere “Cama can katan, cama şekil veren işçiler hepiniz hoş geldiniz” diyerek sözlerine başladı. Çetintaş Hükümetin grev erteleme yasası ile şişe cam işçilerinin grev haklarını ellerinden almaya çalıştıklarını ifade ederek, bu durumda sendika anahtarını bakanlığa teslim edeceklerini belirtti. “ Her gün cam ateşinde yanan işçilerin milli güvenliği tehdit ediliyor gerekçesiyle grev hakkımızı gasp ediyorlar” diyerek hükümeti eleştirdi. Hükümeti işçilere karşı keyfi tutum geliştirdiğini ve hukuksuzluk yaptığını belirten Çetintaş, “Elimizi kolumuzu bağladıklarını sananlar, mücadelemize devam edeceğimizi unutmasınlar” dedi. Kristal-İş Genel Başkanı’nın konuşmasının ardından siyah kurdeleli bir anahtar bakanlığa teslim edilerek eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu