DünyaGüncel

İlerici Enternasyonal’den “HDP yalnız değildir” bildirisi

Kobanê davası'nın ilk duruşmasına bir heyet yollama kararı alan İlerici Enternasyonal bir bildiri yayımlayarak, HDP ile dayanışma içinde olacakalrını duyurdu.

Noam Chomsky, Yanis Varufakis ve Bernie Sanders gibi isimlerinin girişimi ile kurulan İlerici Enternasyonal (Progressive International), Kobanê Davası’nın 26 Nisan’da görülecek ilk duruşması öncesinde HDP ile dayanışma için bir bildiri yayımladı.

Duruşmaya bir heyet de yollayacak olan İlerici Enternasyonal’in bildirisinde, “Türkiye’de demokrasi yargılanıyor. Onu savunmak için seferber oluyoruz” başlığı kullanıldı; “HDP yalnız değildir” denildi.

Bildiride HDP’nin karşı karşıya olduğu dava, İngilizce ‘law’ (hukuk) ve ‘warfare’ (savaş) sözcüklerinden türetilen, hükümetlerin ‘düşman’ addettikleri kişi ve kurumlara karşı hukuku bir savaş aracı olarak kullanmasını anlatan ‘lawfare’* terimi ile tanımlandı. İlerici Enternasyonal, Türkiye’de AKP’yi eleştirenlerin rutin olarak bu durumla karşılaştığı tespitini yaptı.

Bildiride, “Bu pazartesi günü aralarında Halkların Demokratik Partisi’nin üyeleri, vekilleri, belediye başkanları ve eş başkanlarının bulunduğu 108 vatandaş, Türkiye’de demokratik mücadelenin kaderini belirleyecek bir dava için Ankara’da mahkemeye çıkacak.

‘Kobani davası’ olarak bilinen davada sanıklar, Ekim 2014’te IŞİD’in saldırılarına karşı Kobani halkıyla ve yerel Türk polisine karşı dayanışma çağrısı yapan bir Twitter paylaşımı nedeniyle suçlanıyor. 2014’teki Kobani protestolarında, büyük çoğunluğu Türk polisinin açtığı ateş sonucu olmak üzere, 37’den fazla kişi öldürüldü.” Şekinde başladı.

Savcılar, bu tweet’in şiddeti kışkırttığı suçlamasında bulunuyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Büyük Dairesi bu suçlamanın devam ettirilmesi yönünde hiçbir kanıt bulmadı. Davayı Aralık 2020’de inceleyen AİHM, söz konusu tweet’in “siyasi söylem sınırları dahilinde olması nedeniyle bir şiddet çağrısı olarak yorumlanamayacağı” sonucuna vardı ve HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması için çağrıda bulundu” şeklinde başladı.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan şimdi AİHM kararını silme, HDP’yi saf dışı bırakma ve liderliğini hapsetme arayışında. Demirtaş’ın kendisi, Kobani davası nedeniyle 15 bin yıl hapis cezasıyla karşı karşıya. Bu arada Erdoğan’ın bir yıldan kısa süre önce atadığı Yargıtay Başsavcısı, Anayasa Mahkemesi’ne HDP’nin tamamen yasaklanması çağrısı yaptı.

HDP yalnız değildir. Erdoğan iktidarını konsolide etmeye çalışırken, yasalar yoluyla savaşın veya ‘lawfare’in taktikleri Türkiye çapında avukatlara, gazetecilere, aktivistlere ve siyasi temsilcilere karşı kullanılıyor. AKP’yi eleştirenler rutin bir biçimde, savcıların muhalefeti ezmesinin, yayınları kapatmasının ve muhabirleri hapse atmasının önünü açacak şekilde, ‘terörizmi desteklemek’ ve ‘korku ve panik yaymakla’ suçlanıyor” denildi.

“lawfare’e direnmek ve tarihi Kobani davasına tanıklık etmek için  Ankara’ya gidiyor”

Bunun küresel bir fenomen olduğu dile getirilen bildiride,  Türkiye’de ‘lawfare’in tırmanması, halk hareketlerini kriminalize etme ve onları korumak için tasarlanmış demokratik kurumları yozlaştırma amaçlı küresel bir çabanın parçası olduğu vurgulandı. ” Kobani davası, dünya çapında yoğunlaştırılan siyasi kovuşturmaların hikâyesinde bir diğer tüyler ürpertici bölüm.

İlerici Enternasyonal, demokrasiyi savunmak, ‘lawfare’e direnmek ve tarihi Kobani davasına tanıklık etmek için seferber olarak Ankara’ya gidiyor.

Polonya parlamentosunda Razem üyesi Maciej Konieczny, Yunanistan’daki Mera25 partisinin baş hukuk müşaviri Eva Ampazi ve İlerici Enternasyonel’in Genel Koordinatörü David Adler’den oluşan heyet, Türkiye’ye iki ana amaçla geliyor.

İlki, HDP’yle dayanışma içinde durmak. Onların değerleri -barış, çoğulculuk, feminizm ve enternasyonalizm- bizim projemizin merkezinde yer alıyor. Onların mücadelesi, dünya için bir esin kaynağı.

İkincisi, her yerdeki reaksiyoner güçlere bir sinyal göndermek. Ankara’dan Brasilia’ya, İlerici Enternasyonal halk egemenliğini tehdit edildiği her yerde korumaya hazırdır.

Kobani davası pazartesi günü başlıyor olabilir ama orada bitmiyor. 45 gün sürecek Kobani davası, bütün kıtalardaki bütün ilerici güçlerin dayanışmasını gerektirecektir. Çünkü yargılanan demokrasi olacak ve onu savunmak bizim tarihsel sorumluluğumuzdur.”” denildi.

 

* ‘Lawfare’ sözcüğü, İngilizce ‘law’ (hukuk) ve ‘warfare’ (savaş) sözcüklerinden türetilmiştir. Yasaların, hükümetlerin kendi siyasi amaçlarına hizmet edecek şekilde, insan haklarının, ifade özgürlüğünün ve hukukun üstünlüğünün çiğnenmesine rağmen suistimal edilmesini anlatır. Genellikle baskıcı rejimlerde yaşanan gelişmeler bağlamında kullanılır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu