GüncelManşet

(Video) Şişli: Sokaklar savaş alanına döndü

İstanbul: Sabahın erken saatlerinden itibaren Mecidiyeköy’den Taksim’e giden bütün yollar kolluk güçleri tarafından kapatıldı. Abide-i Hürriyet ve Halaskargazi Caddelerinde her 100 metrede bir kurulan polis barikatlarının yanı sıra hemen her ara sokakta da zırh panelleri bulunuyordu. Bölge illerden takviye getirilen kolluk güçleri bölgeyi adeta ablukaya alarak korku dağları yaratmak istedi.

1 Mayıs’ın çatışarak alınması ve bugün tekrar yasaklanarak emekçilere mahrum edilmek istenmesine karşı emekçiler büyük bir öfke ile barikatlara aldırış etmeden bireysel de olsa barikatlara yürümeye başladılar.

Kolluk güçlerinin 1 Mayıs’a gelen bireyleri geri çevirmek istemesiyle yer yer tartışmalar da yaşandı. Kitle 1 Mayıs’ta Taksim’e yürüme kararlılığını Şişli’nin çeşitli alanlarda toplanarak polis barikatlarına doğru yürüyüşe geçti.

 

DİSK binası önünde kitle öfkeyle barikatlara yüklendi

İlk olarak bir grup kitle DİSK binası önünde toplanarak Halaskargazi Caddesi’ne doğru pankart flama ve dövizleri ile yürüyüşe geçti. Uzun süre burada 1 Mayıs’ın yasaklanmasının hukuki olmadığı ve bugün temel hakların alınması için alanlara çıkıldığı ve geçmiş yıllarda olduğu gibi çatışarak haklara sahip çıkacağı belirtildi.  

Sık sık “Yaşasın 1 Mayıs, Bîji Yek Gulan, Faşizme karşı omuz omuza sloganları atıldı. Kitlenin sloganlarla öfkesini dile getirdiği sırada Emniyet Müdürü, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede İçişleri Bakanlığı ve Başbakanlığı‘nın almış olduğu karar doğrultusunda yapılacak olan eylemin hukuksuz olduğunu ve kitlenin dağılması gerektiğini söyledi. Çerkezoğlu da cevaben kurulan barikatların hukuksuz olduğunu ve alınan kararın emekçilerin hassasiyetinin ve ödemiş olduğu bedellerin göz önünde bulundurulmadan alındığını ve belirtilen hukuksuzluğun devletin tutumu olduğunu belirterek kitlenin geri çekilmeyeceğini belirtti.

Yapılan görüşmelerin ardından kitle kitlenin dağılması konusunda anons ve beraberinde gaz ve tazyikli suyla saldırı gerçekleşti. Yoğun gaz altına boğulan Şişli sokakları emekçilere dar edilmek istense de kurulan barikatlar ve oluşturulan meşru savunma hatları ile polis saldırılarına karşılık verildi.

Havai fişekler, taş, sopa ve molotoflarla kitle direnişe geçerek polis barikatlarını devirdi. Çatışmalar sırasında bölge halkının polisin azgın saldırılarına olan tepkisi ve eylemcilere yardımcı oluşu dikkat çekiciydi. Polise evlerinin camlarından bağıran ailelere polis gaz bombası ile saldırmaktan geri kalmadı.

Bir ara sokakta kitle uzun süre mahalle halkına ajiatasyon çekerek eyleme çağırdı. Zaman zaman polisin ve panzerlerin çaresiz kaldığı bölgede kitle sloganlar atarak polisin saldırını boşa düşürüp inisiyatifi eline aldı. Polisin her türlü saldırı taktiği kendine daha büyük bir saldırıya dönüşünce kalkanlarını dahi atarak kaçmak zorunda kaldılar. Bir zaman sonra Partizanın da aralarında olduğu kitlenin barikat başlarında attığı sloganların hakimiyeti giderek arttı.

Bölgede devam eden çatışmalar Feriköy civarında da devam etti. Çatışmaların şiddetlenmesi ile 5 adet panzer, 1 adet akrep ve çok sayıda çevik kuvvet takviye edildi. Çatışmaların tekrar başlaması il beraber kitlenin büyük bir kısmı çatışarak Okmeydanı sokaklarına doğru çekildi.

 

sislide sokaklar savas alani2Mecidiyeköy sokaklarında öfke büyüdü

Mecidiyeköy Köprüsü önünde aralarında Partizanların bulunduğu kitle, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya, Patron-Ağa Devletini Yıkacağız Halk İktidarı Kuracağız, 1 Mayıs kızıldır kızıl kalacak, Faşizmi döktüğü kanda boğacağız sloganlarını atarak Şişli Cami önüne doğru yürüyüşe geçti.

Polis barikatı ile karşılaşan kitle burada polisin saldırmasına izin vermeden ilk saldırıyı kendisi gerçekleştirdi. Burada polis barikatlarını yıkan kitle panzerlerin gelmesi ile beraber ara sokaklara barikatlar kurarak direnişi savunma hattına çekti.

Uzun süre Partizanların inisiyatifinde büyüyen direniş polis barikatlarını sarstı. Yol üzerinde yakalanan bir trafik polisinin aracına el konularak barikat kuruldu. Çatışmaların giderek büyüdüğü Mecidiyeköy-Profilo sokaklarında TKP/ML militanları da katledilişinin 40. yılında İbrahim Kaypakkaya‘yı anmak için iki ayrı noktaya pankart as. Ayrıca polis barikatlarına karşı ses bombası kullanıldı. Yaklaşık 7 saat süren çatışmanın ardından kitle ara sokaklardan çekildi.

Ayrıca Fulya Sokak’ta bir araya gelen aynı kitle uzun süre çatıştıktan sonra Nişantaşı sokaklarından geçerek bir diğer direniş alanı olan Beşiktaş‘a doğru yürüyüşe geçti.

Yol boyunca 40. yılında selam olsun öndere, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya, “Zafer direnen emekçinin olacak, “Faşistlerden Hesap Lafla Sorulmaz, Biz de Hesapları Namlular Sorar, Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya, Patron-Ağa Devletini Yıkacağız, Halk İktidarı Kuracağız sloganlarını attılar.

Beşiktaş Meydanı‘na kadar süren coşkulu yürüyüşün ardından Partizan burada açıklama yaparak eylemi sonlandırdığını açıkladı. Ayrıca çatışmaların devam ettiği Beşiktaş Meydanı‘nda, “Yaşasın Partimiz TKP/ML Halk Ordusu TİKKO, TMLGB sloganları yankılanıyordu.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=Qe2LL_4bftI&feature=youtu.be{/youtube}

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=y2RVIBxpIpI&feature=youtu.be{/youtube}

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=8fzgE4RWuaQ&feature=youtu.be{/youtube}

 

[widgetkit id=72]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu