Emek

İnşaat işçileri: “Haklarımızı alana kadar direneceğiz!”

Ücretleri ve tazminatları verilmeden işten çıkarılan İnşaat-İş Sendikası üyeleri alacakları için Tek Yol Plus firmasının Beykoz’da merkez binası önünde eyleme başladı.  

Platin Yapı firmasında çalışırken şirketin iflas ettiği gerekçesiyle maaşları ve kıdem tazminatları ödenmeden çıkartılan İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş) üyesi 20 işçi, alacaklarının ödenmesi talebiyle eylem başlattı. Alacaklılarının ödenmesi için ana yüklenici firma Tek Yol Plus firmasının Beykoz-Kavacık’da bulunan merkez ofisinin önüne “Tüm haklarımızı alana kadar direneceğiz” pankartını astı. Sık sık “İnşaat işçisi köle değildir” ve “Gasp edilen haklarımızı istiyoruz” sloganları atan işçiler adına konuşan İnşaat-İş Genel Sekreteri Yunus Özgür, “Alacaklarımızı alana kadar hem burada hem de Tek Yol Plus’ın iş yaptığı bütün şantiyelerde eylemimize devam edeceğiz” dedi.

‘Bizi oyaladılar’

İşçilerin Tek Yol Plus’ın farklı şantiyelerinde çalıştığını belirten Özgür, işçilerin mesailerinin ve maaşlarının verilmemesi üzerine eyleme başladıklarını söyledi. Daha önce şirket yetkilileriyle görüştüklerini belirten Özgür, “28 Ekim için eylem koymuştuk, şirket yetkilileri sendika ile iletişime geçti. ‘eylemi erteleyin sorunu çözelim, hesap numaralarınızı gönderin’ dediler. Bu arada bizi oyalayıp zaman kazandılar” ifadelerini kullandı. Bu görüşmenin ardından şirketin sendika ile iletişimi kestiğini ifade eden Özgür, “Bizimle iletişimi kestikten sonra işçi arkadaşlarımızı arayıp, ‘sendikayı aradan çıkarın biz paralarınız vereceğiz’ demişler. Fakat işçilerden bekledikleri cevabı alamadılar. İşçiler sendikaları ile hareket ediyor” diye belirtti.

‘Diğer şantiyelere de yayacağız’

Haklarını alana kadar eylemlerine devam edeceklerini vurgulayan Özgür, “Eylemimiz sadece burada değil Tek Yol Plus’ın iş yaptığı tüm şantiyelerde devam edecek. Bir grup arkadaşımız bu şantiyelerden biri olan Kartal Siemens şantiyesine gitti. Eğer haklarımızı alamazsak Eczacıbaşı Holding Merkez Ofisi, SOYAK Merkez Ofisi, Avant Garden Otel önü, D-Maris Otel önü gibi yerlere de gideceğiz. Alacaklarımızı alana kadar bunları rahat bırakmayacağız” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu