GüncelManşet

Şirnex’te köylüler jandarmayla çatıştı

Şirnex’ın Roboski ilçesine bağlı Andaç (Elemun) köyünden sınır ticareti yapan çok sayıda kürt genci  sınır hattına gelirken, bu kitlenin bir kısmı Türkiye sınırını geçerek Irak Küdistanına geçti.  Bunun üzerine Türkiye sınırında kalan kitlenin  bulunduğu yerin etrafındaki tepelere 4 skorsky helikopter ile indirme yapılarak, buradaki kitle ablukaya alındı.  Kobra tipi helikopterler hem Türkiye hem de Irak kürdistanında alçak uçuş yaparken, olayın duyulması üzerine ablukaya alınan köylülerin yakınları bölgeye geldi.

Olay yerine gelen yüzlerce kişi sınırı geçen kitleden haber alınamaması üzerine sınırı geçmek istedi.  Bu sırada  sınırı tutan ve köylülerin geçişine izin vermeyen askerler ile köylüler arasında çatışma çıktı.

 Köylülerin sınırı geçmelerine izin verilmemesi üzerine köylüler Şırnak Hakkari Karayolu’nu trafiğe kapattı. Köylülerin yolu trafiğe açmaması üzerine olay yerine çok sayıda asker, zırhlı araçlar köylüleri burada ablukaya aldı.  Köylülerin ablukaya alınmasının ardından Şırnak Vali Yardımcısı ve 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı helikopterle olay yerine gelerek köylülerin  yolu trafiğe açmalarını istedi. Yolu trafiğe açmayacaklarını söyleyen köylüler  yakınlarından haber alamadıklarını ve sınır hattında sabahtan bu yana devam eden askeri hareketliliğin kendilerini kaygılandırdığını söyledi.

2.20130403191344Yakınlarının durumunu bilmek istediklerini söyleyen köylülere vali yardımcısı, grubu tespit ettiklerini ancak herhangi bir müdahalenin söz konusu olmadığını, sınırı yasa dışı yollardan geçtikleri için grup hakkında yasal işlem başlatacaklarını dile getirdi. Vali yardımcısının sözleri üzerine köylüler  sınıra yürüyerek, yakınlarının akıbetini öğrenmek istedi. Köylülere izin verilmemesi üzerine köylüler tepkilerini asker ve vali yardımcısını olay yerine getiren helikopterleri taş yağmuruna tutarak gösterdi. Tekrar sınıra yürümek isteyen köylülere askerler gaz bombaları ile saldırdı.  Taşlarla karşılık veren köylüler tüm kararlılıklarıyla direnişi sürdürdüler. Çatışmalar BDP’li İl Genel Meclis üyeleri Erşad Ediş, Rahmi Bal ve İrfan Encü’nün olay yerine gelmesiyle sona ererken, kısa süre sonra Vali yardımcısı ve Tümen komutanı helikopterle olay yerinden ayrıldı. İl Genel Meclis üyelerinin isteği üzerine sabahtan bu yana yurttaşların taşlarla kapattığı Şırnak- Hakkari Karayolu araç trafiğine açıldı.

Uzun süren bekleyişin ardından sınırda yakınları tarafından karşılanan köylüler, sabah saatlerinde sınırı geçtikten sonra sınırın sıfır noktasında hava hareketliliği ve asker sevkiyatı nedeniyle tedirgin oldukları için gruplar halinde vadilerde beklediklerini söyledi. Askeri hareketliliğin sona ermesi üzerine geri dönebildiklerini kaydeden köylüler, yakınlarıyla birlikte Andaç Köyü’ne döndü

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu