Kadın

ISMACO’da kadınlar 8 Mart’ı karşıladı!

Kartal: ISMACO direnişindeki kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadın gününde ziyaret edildi. 

 8 Mart etkinlikleri çerçevesinde çeşitli direnişleri ziyaret ederek kadınlarla dayanışma etkiliği düzenleyen Sendikal Güç Birliği Kadın Koordinasyonu, 79 gündür direnen İSMACO direnişindeki kadınlarla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde bir etkinlik yaptı. Direnişteki kadınlar, Sendikal Güç Birliği Platformu Kadın Koordinasyonunun yanı sıra pek çok kurum tarafında ziyaret edilerek, direnişlerine destek sunuldu.

Sendikalı oldukları için işten atılan işçiler, 2 aydan fazladır fabrika önünde direnişe geçmiş, “ISMACO’yafabrikaya sendika girecek başka yolu yok!”  mücadele ediyor.

Tuzla Serbest Bölge’de direnen kadınları ziyaret eden kurumlar, birlikte kadın mücadelesini büyüteceklerinin sözünü verdi.

Sendikal Güç Birliği kadın Koordinasyonu ” güvenceli ve sendikalı iş, şiddetsiz bir yaşam! Yaşasın 8 Mart” yazılı pankartla direnişçi kadınlara destek oldu. Türküler eşliğinde halaylar çeken kadınlar sık sık “yaşasın 8 Mart yaşasın sınıf dayanışması”, “İSMACO’ya sendika girecek başka yolu yok” vb sloganlar atıldı. Türküler, halaylar devam ederken Deri-İş adına bir basın açıklaması yapıldı. Deri-İş adına açıklamayı Tülin Çelik okudu. Çelik, 8 Mart’ı tarihine değinerek, 157 yıl önce kadınların sömürüye yeter dediğini, bun akarşılık işçilere ateş açılarak 129 kadın işçinin yaşamını yitirdiği vurguladı.  “ISMACO’da sendikalı olduğu için işten atılan kadınlar direnişlerinin 79. Günündeler. Yurdun pek çok alanında her türlü zorluğa göğüs geren direnişçi kadınlar, kadın mücadelesine ışık tutuyor” şeklindeki sözleriyle kadınları mücadeleyi büyütme çağrısı yapıldı. Ardında sendikal Güç Birliği Kadın koordinasyonu adına Neslihan Nakaş bir konuşma yaptı.  Kadın mücadelesinin önemine vurgu yapılarak, “Kadınlar için esnek ve güvencesiz değil, güvenceli ve sendikalı işle istiyoruz” dedi.

Ardından ISMACO direnişçilerinden Fikriye Akgül, direniş süreçlerini anlatarak patronların kendilerini işten çıkararak kurtulduklarını sandığını belirterek “Ancak görüldüğü gibi mücadele daha da büyüyerek devam ediyor, devam edecektir!” dedi.

İşçiler halaylar çekerken bir süreliğine fabrikanın girişini trafiğe kapatarak araçlara fabrikaya mal götürmesini engelledi.

Eyleme “Eşitlik, özgürlük ve barış için 8 Mart kutlu olsun” yazılı pankartla Karer Kültür ve Dayanışma Derneğinden Karerli kadınlar, UİD-DER kadı Komitesi, Yeni Demokrat Kadınlar (YDK) gibi kurumlar katılarak destek verdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu