Emek

ISMACO’ya uluslararası destek!

H.Merkezi: 100 günü aşkındır direnen ISMACO işçilerine uluslararası destek ziyareti yapıldı.

Sendikalı oldukları için işten çıkarılan ve yaklaşık 3 aydır direnen Ismaco işçilerini Küresel Sanayi İşçileri Sendikası(InudstriAll/Global Union) ziyaret ederek 50 milyon işçinin dayanışma selamlarını getirdi.

Tuzla Deri ve Endüstri Serbest Bölgede kurdukları çadırda yapılan ziyarette konuşan Deri-İş Tuzla Başkanı Binali Tay Deri Sanayi bölgesinde kayıt dışı çalışmaların ve sendikasızlaşmanın yoğun olduğunu hatırlatarak Ismaco patronuna sendika hakkını tanımaları için çağrı yaptı.

Tay’ın açıklamalarından sonra “işçiyiz, haklıyız kazanacağız” sloganlarıyla başlayan Küresel Sanayi İşçileri Sendikası(InudstriAll/Global Union) Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan, “Ağır çalışma koşulları altında çalışan sizle bugün çok önemli bir örneğin altına imza atıyorsunuz. Fedakârlık yaparak Ismaco işçilerine sunulan destek çok anlamlı.” Şeklinde seslenerek Ismaco işçilerinin mücadelesinin tüm dünyadaki işçilerin mücadelesi olduğunu vurguladı.

Özkan, Ismaco patronlarına yaptıklarının uluslar arası anlaşmalara ayrıkı olduğunu hatırlatarak her koşulda mücadelelerine devam edeceklerini vurguladı.

Daha sonra söz alan Deri-İş Genel Başkanı Musa Servi ise haklarının uzun süren mücadeleler sonucunda alındığını ve taleplerin karşılanmaması durumunda kitlesel uyarı eylemleri yapacaklarını dile getirdi. Açıklamalar sırasında sık sık “Yaşasın enternasyonal dayanışma“,”Atılan işçiler geri alınsın”,“Birlik, mücadele, zafer” vb sloganları attı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu