Gençlik

İstanbul Üniversitesi öğrencileri: “Biz ölümü değil yaşamı düşlemek istiyoruz”

İstanbul Üniversitesi öğrencileri, yaşamına son veren Hakan Taşdemir için yaptıkları açıklamaya yönelik ÖGB saldırısını protesto ederek okulda forum düzenledi

İstanbul: Geçtiğimiz günlerde yaşamına son veren İstanbul Üniversitesi Radyo ve Televizyon bölümü öğrencisi Hakan Taşdemir için bir araya gelen İstanbul Üniversitesi öğrencileri forum düzenledi. Düzenlenen foruma başka üniversiteden öğrenciler de destek verirken öğrenciler, geçtiğimiz gün yapılacak anmaya yönelik ÖGB saldırısını da yürüyüşle protesto etti.

İstanbul Üniversitesi öğrencileri bugün(21 Şubat) saat 14:00’de Esnaf Yemekhanesi önünde bir araya gelerek, İletişim Fakültesi’ne kadar sloganlarla yürüdü. Yürüyüş sırasında polisin saldırı tehditlerine rağmen öğrenciler fakülte içerisine kadar yürüdüler.

Fakülte içerisinde ise polis, öğrencilere slogan atmaları halinde saldıracaklarını söyledi. Öğrenciler de bunun üzerine hem Hakan Taşdemir için hem de son zamanlarda yaşanan intiharlar için forum düzenledi. Düzenlenen forumda söz alan öğrenciler yaşanan intiharların maddi sebeplerden kaynaklandığını ama devletin bu intiharları ‘psikolojik sorun’ diyerek geçiştirdiğini vurgularken buna karşın sistemin her gün birçok insanı yaşamından ettiğinin altı çizildi.

Forumda konuşan öğrenciler yaşanan intiharlar karşısında devrimci, demokrat ve yurtsever öğrencilerinin dayanışma içerisinde olması gerektiğini ancak direnişle bu kötü havanın dağıtılabileceğini de söylediler.

Yapılan forumun ardından bugün saat 19:00’da yapılacak eyleme çağrı yapan öğrenciler ‘Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber, ya hiçbirimiz’ sloganı eşliğinde metro durağına yürüyüşe geçtiler. Burada da öğrencilerin önünü kesen polis saldırı tehdidinde bulundu. Öğrenciler ise metro durağına kadar ajitasyonlarıyla yürüyerek eylemi sonlandırdılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu