Güncel

İstanbul’da pandemi bahaneli 1 Mayıs yasağı

İstanbul'da pandemi bahanesiyle kent genelindeki tüm eylem ve etkinlikler, 1 Mayıs'ı da kapsayacak şekilde 17 Mayıs'a kadar yasaklandı.

Pandemi bahanesiyle alınan 1 Mayıs yasaklarına İstanbul da eklendi. Kent genelindeki tüm eylem ve etkinlikler, 17 Mayıs’a kadar yasaklandı.

İstanbul Valiliği konuya dair gönderdiği yazıda, 15 Nisan’da toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar ve İçişleri Bakanlığının 14 Nisan’da yayımladığı genelge doğrultusunda “kısmi kapanma” kararları aldığını aktardı.

Eylem ve etkinlik yasağına dair ileri sürdüğü gerekçede, “Bu kapsamda sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler gibi sendikaların da genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinliklerine 17 Mayıs 2021 tarihine kadar izin verilmemesine, Kaymakamlar ve ilgili Kurumlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, karar verilmiştir”

Geçtiğimiz günlerde Kocaeli Valiliği, Aydın Valiliği ve Denizli Valiliği de 1 Mayıs’ı kapsayacak şekilde yasak kararları almıştı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu