Emek

IUF: “Çaykur’da çözüm referandum!”

H.Merkezi: Uluslararası Gıda İşçileri Federasyonu (IUF),kendi üyesi olan Tek gıda-İş ile Hak-İş üye Öz gıda-İş arsındaki anlaşmazlık için referandum çağrısı yaptı.

Gıda, tarım, turizm, orman gibi birçok sendikanın üye olduğu 126 ülkede örgütlü ve 10 milyona yakın üyesi olan IUF, Türkiye’deki üyeleri Tek gıda-İş ve Hak-İş arasındaki üye kapma çatışmasına çözüm olarak referandum önerisinde bulundu.

Başta Çaykur olmak üzere çeşitli iş yerlerinde yaşanan çatışmaya çözüm getirmek amacıyla, sendikaların örgütlü oldukları iş yerlerinde dört maddelik bir protokol önerisi yaptı.

Protokole göre, işyerinde referandum yapılabilmesi için çalışan işçilerin %20 ile %25 oranında referanduma destek vermesi ve sendikaların referandum sonuçlarını temyiz etmeyeceklerini kabul etmesi gerekiyor. Sendikalarından hangisi %50 artı 1 oy alırsa o işyerinde o sendika toplu sözleşme yetkisine sahip olacak.

IUF Genel Sekreteri Ron Oswald öneriyi her iki sendikaya götürmüş, Tekgıda-İş önerilerini kabul ettiklerini ancak, Öz Gıda-İş’ten henüz bir yanıt alamadıklarını belirtti. Oswald, “Önerinin kabul edilmesi halinde Türkiye’de rekabetten doğan sendikal çatışmaların referendum ile çözülmesinin önü açılacak” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu