GüncelManşet

(İzlenim) DEÜ: İşgal, Direniş, Serhildan!

Devrimci, demokrat, yurtsever üniversite öğrencilerine ülke genelinde sistematik olarak saldırılar düzenlenmekte ve bu saldırılar gitgide artmaktadır. Bu saldırılardan biri faaliyet alanımız olan Dokuz Eylül Üniversitesi’nde gerçekleşti. Bu saldırıların başlangıcı geçtiğimiz haftalarda Kobanê Serhildanı’nın etkisinin üniversite amfilerde yankılandığı sıralarda gerçekleşmişti.

Bu saldırılardan sonra devrimci, demokrat, yurtsever öğrencilerin okuldaki faaliyetleri daha da arttığını gören düşman, sivil faşistleri 24 Aralık günü tekrar devreye sokarak baskılarla öğrencileri pasifize etmeye çalışmıştır. Ancak DEÜ öğrencileri saldırıları püskürtmüş, kuşatmaları dağıtmış; devrimci dayanışma ruhuyla faşistleri Dokuzçeşmeler Kampüsü’nden dışarı atmıştır.

Bu yenilgiyi hazmedemeyen düşman bir kez daha 25 Aralık günü saldırmıştır. Yabancı Diller Yüksekokulu önünde çardakta toplanan öğrenciler saldırmaya gelen faşistlere ve onları kollayan kolluk kuvvetlerine karşı yıllardır devrimcilerin bölgesi olan cafe koop ve çevresini terk etmeyerek savunmuştur.

Saldırıya hazırlanan ve saldıran faşist kitleye, öğrenciler taşlar ve soda şişeleriyle karşılık vermiştir. Aralarında Yeni Demokrat Gençlik faaliyetçilerinin de bulunduğu sloganlar ve marş eşliğinde bekleyişi sürdürmüştür. Polis biz üniversite öğrencilerinin kararlı duruşu karşısında pazarlık talebiyle gelmiştir.

 

Polis-sivil faşistler, öğrencilere karşı el ele!

Buna karşılık olarak öğrenciler alanı eli satırlı faşist öğrenciler ve polis terk etmeden terk etmeyeceğimizi söylemiştir. Bekleyiş sürdüğü sıra YDY okul girişinden faşist grup saldırıya geçmiştir. Polisin sivil faşistlerle işbirliğinden anlaşıldığı üzere aynı anda poliste saldırmıştır.

Gaz fişekleri ve plastik mermilerle öğrencilere saldırmıştır. Kitle, polis ve sivil faşistlere taş, soda şişeleri ve havai fişeklerle karşılık vererek, önceden kararlaştırılan DEÜ kafeteryasına (eski adıyla cafe koop) çekilerek, işgal eylemine başladı. Girişe masa ve sandalyelerle barikat kurularak alanın güvenli sağlandı. Yoğun gazdan dolayı fenalaşanlar pencereden tahliye edildi. Kitle saldırıları kafeteryayı işgal ederek protesto etti.

Sloganlar, marşlar ve halaylarla coşkulu bir şekilde devam eden işgal eylemini bitirmek için pazarlık talebinde bulunan polisle görüşmek üzere öğrencilerin taleplerini temsil etmek için iki öğrenci görüşmeye gitti. Görüşmede öğrenciler, sivil faşistlerin okulu terk etmeden işgal eyleminin sonlandırılmayacağını ve eylemdeki hiç bir öğrenciye soruşturma açılmayacağı üzere belge istediklerini talep ettiler.

Görüşmeye İHD ve ÇHD’den avukat ve gözlemciler de dahil oldu.

Dayanışmayı büyütmek için Ege Üniversitesi öğrencileri de YDY önüne geldi. Faşistlerin okulu terk etmesiyle işgal eylemi sonlandırıldı. Kafeterya temizlenerek eski haline (hatta daha iyisine) getirildi. Sloganlar eşliğinde ana kapıdan çıkış yapıldı.

 

Eylem, eylemi doğurur: “Aktarmalı Aziz, bakiyemiz yetersiz”

Öğrenciler duraklardan otobüslere binerek Şirinyer İzban İstasyonu’nda tekrar toplandı. İşgal eylemi refleksif olarak ücretsiz ulaşım eylemine dönüştürülerek, öğrenciler “Ulaşım hakkı satılamaz”, “Kentkart basma, turnikeden atla” sloganlarıyla turnikelerde ücretsiz olarak geçiş yaptı.

Ayrıca sloganlarla İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun insanlara işkence haline gelen aktarma merkezi eziyeti, “Aktarmalı Aziz, bakiyemiz yetersiz” sloganlarıyla protesto edildi. Metro içinde ve duraklarda halk öğrencileri alkışlarla selamladı. Eylem öğrencilerin SYKP’nin düzenlediği Devrimci Karargah operasyonlarını protesto ve KESK’in 17-25 Aralık yolsuzluk protestosu eylemine katılım ile sonlandırıldı.

Önceki saldırıda yazdığımız ‘’Vizelerde saldırdınız, finallerde affetmeyeceğiz!’’ başlıklı izlenimde de dediğimiz bugün işgal eylemi ile onların saldırıları püskürtülmüş, kuşatmalar dayanışma ile dağıtılmıştır. Biz YDG’liler olarak, Dilek Polat yoldaşın cüretiyle faaliyet alanlarımızı terk etmeyecek, okulumuzu faşistlere bırakmayacağız!

 

İşgal, Direniş, Serhildan!

 

DEÜ’den bir YDG’li

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu