GençlikGüncel

(Video-Haber)İzmir Üniversite Dayanışması: Ailelerimizi aramaktan ve onları bizimle korkutmaya çalışmaktan vazgeçin.

İzmir'de polisin son üç hafta içinde Boğaziçi eylemlerine katılan öğrencilerin ailelerini arayarak tehdit etmesine Üniversite Dayanışması tepki gösterdi

İzmir Üniversite Dayanışması 5 mart günü İDH İzmir Şubesi’nde bir açıklama yaparak İzmir polisinin bu keyfi ve hukuk dışı politikalarını protesto etti. Açıklamayaı okuyan Hasan benli, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle dayanışma içinde olduklarını ve kayyım rektör istemediklerini belirterek, Boğaziçi’ne destek veren öğrencilerin ailelerinin 3 haftadır İzmir Emniyeti tarafından arandığını söyledi. Benli, “İzmir Emniyeti açıkça kanunsuz bir şekilde davranmaktadır ve bundan derhal vazgeçmesi gerekmektedir. Bizler, sizi arkadaşlarımıza işkence uygularken, burunlarını kırarken, dişlerini kırarken, yerlerde sürüklerken, çıplak arama işkencesi yaparken gerçek yüzünüzü gayet iyi gördük” diye konuştu.

Hasan Benli açıklamada şunları kaydetti:

” İzmir Emniyeti, son 3 hafta içinde, İzmir’de Boğaziçi destek eylemlerine katılan onlarca arkadaşımızın ailelerini aradı. Bu konuşmalarda, “ÇOCUĞUNUZUN KİMLERLE GÖRÜŞTÜĞÜNDEN HABERİNİZ VAR MI ? ÇOCUĞUNUZA BİR ZARAR GELMESİNİ BİZ DE İSTEMİYORUZ. ÇOCUĞUNUZUN GELECEĞİNİ DÜŞÜNÜN.” gibi sözlerle, sanki gerçekten bizi düşünüyormuş gibi hareket ederek, aslında yaratmaya çalıştıkları korku iktidarını büyütmeye çalışmaktadır. Yasalara göre, 18 yaşından büyük bireyler, kaza, ölüm vb. gibi bir durum olmadıkça aileleri aranamaz. Kaldı ki 18 yaşından küçük bireylerin de ne sebeple olursa olsun aranması kesinlikle karşı çıkılması gereken bir durumdur. Çünkü, herhangi bir haksızlığa karşı sokağa çıkan insanlar, yaşları kaç olursa olsun, kendi hür iradeleriyle oradadırlar ve kimse tarafından ittirilmemişlerdir. Bu sebeple İzmir Emniyeti açıkça kanunsuz bir şekilde davranmaktadır ve bundan derhal vazgeçmesi gerekmektedir.”

 

Aşağı bakmayacağız

Öznesi oldukları üniversitelerde kayyım rektör istemediklerini belirten Benli, “İşlemediğimiz suçlarla bizleri yargılayarak veya haklarımızı kullandığımız halde bunu suçmuş gibi gerek ailemize gerekse topluma lanse etmeniz suçtur. Ve bu yüzden de ailelerimizi aramaktan ve onları bizimle korkutmaya çalışmaktan vazgeçin. Ailelerimize, sanki gerçekten bizleri düşünüyormuş gibi görünmeyi ve toplumsal muhalefete dahil olan herkesi öcü gibi göstermeyi bırakın. Derdinizin de gençler veya emekçiler değil kendi iktidarınızın sallanmaması olduğunun da farkındayız. Ve son söz olarak da diyoruz ki: aşağı bakmayacağız” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu