Güncel

İzmir’de 1 Mayıs çağrısı: Emeğimiz ve özgürlüğümüz için alanlara

İzmir'de BDSP, ESP, Kaldıraç, KÖZ, Partizan, SMF, TÖP, Dev Tekstil, EİB, Deri Kundura İşçileri Derneği, Karşıyaka İskele'de 1 Mayıs'a çağrı açıklaması yaptı.

“Emeğimiz ve özgürlüğümüz için 1 Mayıs’ta alanlara” yazılı pankartın açıldığı eylemde basın açıklamasını okuyan Duygu Çağlar, pandeminin ve krizin tüm toplumu yıkıma sürüklediği bir süreçte 1 Mayıs’a hazırlandıklarını söyledi.

Son 1 yılda işçi ve emekçiler çok yönlü saldırılarla yüz yüze kaldığını ifade eden Çağlar, “Salgın tüm dünyada kapitalizmin çözümsüzlüğünü ve çürümüşlüğünü bir kez daha gözler önüne serdi. Egemenler geride kalan 1 yıl içerisinde pandemi bahanesiyle bugüne kadar hayata geçiremedikleri saldırıları bir bir devreye soktu” dedi.

Çağlar konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İşçiler fabrikalarda kısa çalışma ödeneğine mahkum edildi ya da ücretsiz izne gönderildi.

“Sağlıkta kamu emekçilerinin omuzlarına pandeminin tüm ağır yükü yüklendi. Hak arama eylemleri ve sendikal faaliyetleri sürgünlerle, yasaklarla baskıyla karşılandı.

“Eğitim emekçileri hiçbir tedbir alınmadan başlatılan yüz yüze eğitimin sonuçlarıyla boğuşuyor.

“Sermaye düzeni ve saray rejimi işçilerin emekçilerin sendikaların taleplerini görmezden geldi.

“Salgınla ilgili bilim insanları başta olmak üzere TTB’nin, sendikaların, meslek odalarının ve demokratik kitle örgütlerinin önerilerine kulak asmadı onları hiçe saydı.

“Sonuç olarak 177 bin işçi Kod-29 saldırısıyla işten atıldı. On binlercesi ücretsiz izne mahkum edildi. 861 işçi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

“374 sağlık çalışanını yine covid-19 nedeniyle kaybettik. 200 binin üzerinde sağlık çalışanı ise enfekte oldu.

“Yüz yüze eğitimle birlikte 16 eğitim emekçisini kaybettik. Eğitimde alınmayan önlemlerin sonucu 3 bine yaklaşan öğretmen ve 3500’ün üzerinde pozitif ve temaslı öğrenci oldu.”

Açıkladıkları verilerin her gün değiştiğini kaydeden Çağlar, 1 yıldır işçi ve emekçiler alınan sözde göstermelik önlemlerle fiilen sürü bağışıklığına itildiğini,̧ pandemi bahanesiyle krizin tüm faturasının işçi ve emekçilere yüklendiğini söyledi.

Böyle bir tablo ile 1 Mayıs’a yüründüğünü vurgulayan Çağlar, “İstanbul, Denizli, Kocaeli gibi illerde 1 aylık süreyle bırakın eylem yapmayı, afiş sticker asmayı, bildiri dağıtmayı bile yasakladılar. Tüm korkuları bir yıldır işsizlikle, açlıkla ölümle terbiye edilmeye çalışan milyonların öfkesinin, sesinin ve gücünün birleşmesidir. 2021 1 Mayıs’ı ‘pandemi mi mücadele mi’ gibi sahte bir ikileme mahkum edilemez. Çünkü hali hazırda pandemi ve gerçek önlemler için bile toplumun ezilen tüm kesimlerinin bir araya gelmesi ve talepleriyle birlikte mücadele etmesi dışında bir seçenek yoktur. Az önce sıraladığımız son 1 yılın bilançosu bunun nedenlerinin özetidir” diye konuştu.

Mücadele eden ve direnen tüm kesimlerin taleplerinin ve seslerinin birleşeceği, topyekûn saldırıya karşı topyekun direnişin ve mücadelenin örgütleneceği yerin işçi sınıfının birlik mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs olduğunun altını çizen Çağlar,

“İşte bu nedenlerle azgınca sömürüye, zorbalığa baskıya aşağılanmaya, yok sayılmaya karşı ilerici öncü işçiler emekçiler başta olmak üzere sendikaları, meslek odalarını, demokratik kitle örgütlerini, devrimci parti ve örgütleri, mücadele dinamiklerini ileri taşıyacak kitlesel, birleşik, militan bir 1 Mayıs’ı örgütlemek için sorumluluk almaya, emeğimiz ve özgürlüğümüz için 1 Mayıs’ta meydanlarda olmaya çağırıyoruz” dedi.

Eylem “Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın mücadelemiz”, “Yaşasın 1 Mayıs, biji yek Gulan”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Kod-29 kaldırılsın”, “Çarklar dönüyor işçiler ölüyor”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Her gün 1 Mayıs her gün kavga” sloganlarının atılmasıyla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu