Gençlik

İzmir’de Gençlik Örgütleri’nden gözaltılara ilişkin basın açıklaması

Gençlik Örgütleri İzmir’de, "Erdoğan cami açılışına geliyor" denilerek gözaltına alınan altı Ege Üniversitesi öğrencisi için basın açıklaması düzenledi

İzmir’de gençlik örgütleri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın cami açılışı için geldiği Ege Üniversitesi Kampüsü’nde 6 öğrencinin darp edilerek gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Erdoğan, dün Ege Üniversitesi’nde yapımı tamamlanan Bilal Saygılı Camii’nin açılışına katılmış, gelişinden önce de kampüs polislerce ablukaya alınmıştı. Polislerin tacizine uğrayan altı öğrenci darp edilerek gözaltına alınmış, sağlık kontrolüne götürülmeyerek Erdoğan gidene kadar polis aracında tutulmuştu.

Alsancak’ta bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde, “Ege Üniversitesi AKP teşkilatı değildir, üniversiteler bizimdir “yazılı pankartla biraraya gelen aralarında Yeni Demokrat Gençlik’in(YDG) de bulunduğu gençlik örgütleri, “Gençlik faşizme boyun eğmeyecek”, “Üniversiteler bizimdir”, “Gözaltılar ve baskılar bizi yıldıramaz”, “Gençlik faşizme boyun eğmeyecek” yazılı dövizler taşıdı.

Gözaltına alınan öğrencilerden Recep Acar, Ege Üniversitesi’nin seçilmiş bir rektörle değil atanan rektörle yönetildiğini vurguladı. Acar, “Bizim okulumuzda katiller, sapıklar kol geziyor ve bizim okulumuzda can güvenliğimiz yok” dedi.

“Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek”
Basın metnini okuyan Nagehan Sümen, geçtiğimiz haftalarda Ege Üniversitesi kampüsü içinde 6 öğrencinin tacize uğradığını, bir kadın öğrencinin ihmalden kaynaklı traktörün altında kalarak hayatını kaybettiğini ve dün açılış yapılan camii içerisinde bir işçinin ölü bulunduğunu hatırlattı. Sümen, “Ege Üniversitesi yönetimi ve Saray’ın kolluk kuvvetleri Saray iktidarının korkusundan katillerin ve tacizcilerin ellerini kollarını sallayarak geçmesine müsaade ederken, öğrencileri hukuksuzca gözaltına aldılar” dedi.

Dün YÖK’e ve her türlü usulsüzlüğe biat etmedikleri gibi bugün de Ege Üniversitesi’nin AKP teşkilatına dönüştürülmesine izin vermeyeceklerinin altını çizen Sümen, şöyle devam etti: “Gözaltı ve baskıyla sindirme politikalarına da ne biat edeceğiz ne de boyun eğeceğiz. Dün üniversitemizde söylediğimiz gibi, Ege Üniversitesi AKP teşkilatı değildir, üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu