GüncelKadın

İzmir’de “İstanbul Sözleşmesi bizim” eylemi

İzmir’de dün (22 Nisan) polisin engelleme girişimine rağmen Karşıyaka’da bir saat eylem yapan kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerini yineledi.

İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz İzmir Kampanya Grubu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir gece yarısı kararıyla İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karşı sokaktaydı.

22 Nisan Perşembe günü, Karşıyaka Çarşı’da yapılan eylemde, “İstanbul Sözleşmesi bizim vazgeçmiyoruz” yazılı pankart ile dövizler taşındı.

Çarşı’yı ablukaya alan polis eylemin yapılmasını engellemeye çalışsa da kadınlar bir saat boyunca oturma eylemi yaptı. Bu sırada halka yönelik konuşmalar yapıldı. Katledilen kadınlardan Nahide Opuz ve Güldünya Töre’in öyküleri okundu.

Konuşmalar sırasında polis ablukasına dikkat çeken kadınlar, bu barikatın kadınlara değil kadın katillerine kurulmasını istedi.

Eylem, “Vardık varız var olacağız”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “Sözleşmesi bizimdir vazgeçmiyoruz”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarıyla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu